Apraksts

Kas ir otolaringologs?

Otorinolaringologs (LOR) ir ārsts, kas ārstē ausu, deguna un rīkles (kakla) slimības, kā arī palīdz uzlabot dzīves kvalitāti, ja ir traucējumi šā anatomiskā reģiona funkcijās.

Konsultācija pie otorinolaringologa ietver sarunu starp pacientu un ārstu, objektīvo jeb ''fizikālo'' izmeklēšanu, kad tiek veikta deguna, mutes dobuma un rīkles, aizdegunes, balsenes un ausu apskate, izmantojot speciālus LOR instrumentus. Nereti ārsts iztausta arī kakla un mutes pamatni.

IMG 20230607 1717462

Vizītes laikā var tikt veikti specifiski izmeklējumi, kas ietver dzirdes, vestibulārās funkcijas, deguna elpošanas, balss un citas pārbaudes. Visbiežāk lietotās LOR specifiskās izmeklēšanas metodes ir timpanometrija, rinomanometrija, runas audiometrija, dzirdes sliekšņa audiometrija, bet ne vienīgās.

Ja nepieciešams, ārsts nosūtīs uz laboratorijas, attēlu diagnostiskajiem izmeklējumiem vai arī pie citas specialitātes ārsta papildizmeklēšanai. Piemēram, nereti kakla sāpes saistītas ar kuņģa darbības traucējumiem vai ilgstošas iesnas var liecināt par alerģiju.

Otorinolaringoloģijā diagnostikas noteikšanai bieži izmanto attēlu diagnostiskos izmeklējumus (biežāk lietotie: rentgenogramma, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, ultraskaņas izmeklēšana). Katrs izmeklējums satur būtisku un atšķirīgu diagnostisko informāciju un var būt vispiemērotākais, lai palīdzētu novērtēt situāciju un izvēlēties ārstēšanas plānu.

Kā ārstē otorinolaringologs (LORs)?

Lai gan anatomiskais reģions it kā ir neliels, slimību loks ir ļoti plašs. Dažādo problēmu risināšanai lieto medikamentus, dažādas tehniskas palīgierīces (dzirdes aparāts u. c.), atsevišķos gadījumos ir vajadzīga arī operācija – dzīves kvalitātes uzlabošanai vai iekaisuma procesa apturēšanai.

Specialitāte attīstās, un ārstēšanas metodes kļuvušas mazāk agresīvas. Ja pacientam tiek piedāvāta operācija, no tās nevajadzētu tik ļoti baidīties. Operāciju filozofija un metodes strauji mainās mazinvazīvāku manipulāciju virzienā. Turklāt anestezioloģijas attīstība ļauj novērst sāpes un uztraukumu operācijas laikā un nodrošina pietiekamu atsāpināšanu pēcoperācijas periodā.

Pieredze rāda, ka aizvien vairāk otorinolaringologa praksē esošās situācijas iespējams ārstēt ārpus slimnīcas. Pašlaik tie jau ir vairāk nekā 90% visu gadījumu. Arī augstas sarežģītības operācijas (narkozē) – gan ausu, gan deguna blakusdobumu, gan kakla un rīkles, gan balsenes operācijas – iespējams veikt dienas stacionārā, un pacients var doties mājās jau operācijas dienā vai – vēlākais – nākamajā rītā.

Trauksmes signāli, kad jādodas pie otorinolaringologa

  • Uz sākotnēji mierīgi noritošas saaukstēšanās/iesnu vai auss slimības fona parādījušās sūdzības, kas liecina par veselības pasliktināšanos: paaugstināta temperatūra, pašsajūtas pasliktināšanās, spēcīgas galvassāpes, nepatika pret gaismu, slikta dūša un/vai reibonis – iespējams, sākušies nopietni sarežģījumi (meningīts u. c.).
  • Balss aizsmakums, kas nepāriet trīs četras nedēļas un ilgāk.
  • Jebkurš pēkšņi attīstījies dzirdes pasliktinājums vai zudums.
  • Asiņaini izdalījumi no elpceļiem.
  • Ilgstoši noritošs auss iekaisums ar ''spītīgu'' gaitu, smakojošiem izdalījumiem no auss.
  • Biežas angīnas, kam pievienojies sastrutojums ap mandelēm, locītavu, nieru vai sirds vārstuļu iekaisums. (Šajā gadījumā vajadzīga steidzama mandeļu operācija – tonsilektomija.)


Kā pieteikties pie LORa ''Veselības centrā 4''?

Otolaringologi pacientus pieņem vairākās ''Veselības centrs 4'' filiālēs un grupas uzņēmumos, kas norādīti šīs lapas lejasdaļā. Izvēlieties sev ērtāko atrašanās vietu un piesakieties, zvanot vai rakstot uz konkrēto filiāli vai vienoto ''Veselības centrs 4'' zvanu centru:
Tālr.: +371 67847100
e-pasts: [email protected]

Vizītei var pieteikties arī elektroniski, izmantojot pieteikuma formu, kas atrodama šīs vietnes labajā malā.

''Veselības centrs 4'' filiālēs pieejami gan valsts jeb Nacionālā veselības dienesta (NVD*) apmaksāti, gan apdrošināšanas kompāniju apmaksāti, gan maksas LOR pakalpojumi.

Bērnu otolaringologs

Bērnu otolaringologa (LOR) pakalpojumi ''Veselības centrs 4'' pieejami bērniem no dzimšanas brīža, zīdaiņa vecuma līdz 18 gadu vecumam.

Atcerieties!

  • Bērna vecākiem pēc ārstniecības personas lūguma jāuzrāda pase vai eID.
  • Vecāku statusu attiecībā pret bērnu apliecina ieraksts pasē vai bērna dzimšanas apliecība ar norādītiem vecāku vārdiem.
  • Citām personām (vecvecākiem, brāļiem, māsām u.c.) bērna interešu pārstāvēšanai ārstniecības iestādē nepieciešama notariāli apstiprināta pilnvara.

Uzziniet vairāk par to, kas jāņem vērā, ja bērnu pie ārsta neved vecāki >>

*NVD apmaksāto pakalpojumu kvotu skaits ir ierobežots. To saņemšanai veidojas rindas. Aicinām ar izpratni izturēties pret iespēju saņemt šādus pakalpojumus un gadījumos, ja nevarat ierasties, atteikt pierakstu laikus, lai pakalpojumu varētu saņemt cits pacients.

Mūsu ārsti otolaringologi (LOR) jums palīdzēs >>

Noskatieties raidījumu par ausu veselību vasarā!

Pieteikties