Apraksts

Kas ir kolonoskopija?

Kolonoskopija ir visprecīzākā un informatīvākā metode resnās zarnas izmeklēšanai. Izmeklējumā iespējams noteikt dažādas izmaiņas resnajā zarnā, kā arī veikt terapeitiskas manipulācijas, piemēram, polipu vai atsevišķos gadījumos audzēju noņemšanu. Kolonoskopija ir ''zelta standarta'' metode kolorektālā vēža un resnās zarnas polipu diagnostikā.

Sagatavošana kolonoskopijai nosaka izmeklējuma kvalitāti - lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Sagatavošanos kolonoskopijai pirms procedūras noteikti jāpārrunā ar ārstu, kas nosūta uz izmeklējumu.

Kādos gadījumos veic kolonoskopiju?

Indikācijas kolonoskopijai ir asiņu vai gļotu piejaukums vēdera izejai, mainīta vēdera izejas regularitāte – caureja vai aizcietējums, mainīta vēdera izejas konsistence, vēdera izeja kļuvusi apgrūtināta vai sāpīga. Novērots neskaidras dabas nespēks, vājums, nogurums, svara zudums, mazasinība (anēmija). Indikācijas kolonoskopijai bez sūdzībām ir vērstas uz resnās zarnas pirmsvēža stāvokļu – polipu (adenomu) diagnostiku.

Kā noris kolonoskopija?

  1. Kolonoskopiju veic ar endoskopu (kolonoskopu) – tievu, lokanu optisko instrumentu. To caur anālo atveri ievada taisnajā un resnajā zarnā, lai detalizēti apskatītu resno zarnu un tās daļas līdz pat aklajai zarnai.
  2. Izmeklējumu veic vispārējā sedācijā (anesteziologa klātbūtnē).
  3. Izmeklējums parasti ilgst 20 – 50 minūtes, kopējais laiks, kas jāatvēl izmeklējumam, ir 1,5 – 2 stundas.


Kas jāņem vērā?

  • Lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Tādēļ pirms izmeklējuma ir jāveic speciāla zarnas sagatavošana ar zarnas tīrīšanai paredzētiem medikamentiem. Ārsts pacientam ieteiks kādu no zarnu tīrīšanas preparātiem - parasti zarnu tīrīšanai izmanto speciālu šķīdumu, kam papildus jādzer ūdens - tā, lai kopējais izdzertais šķidruma daudzums būtu vismaz četri litri. Aptiekā jāiegādājas ārsta izrakstītais medikaments (piemēram, ''Fortrans'' vai ''Picoprep'').
  • Nepieciešamības gadījumā kolonoskopijas laikā ārsts var veikt biopsiju – paņemt nelielus zarnu gļotādas audu paraugus diagnozes precizēšanai laboratorijā vai veikt polipektomiju – polipu noņemšanu.
  • Pēc izmeklējuma veikšanas sedācijā pacients apmēram vienu stundu pavada klīnikā, līdz narkoze ir izgājusi un ārsts ir veicis apskati. Pēc tam pacients var doties mājās.
  • Vēlams nodrošināt pavadīšanu uz/no izmeklējuma – pēc izmeklējuma, kas veikts sedācijā, nedrīkst sēsties pie auto stūres, parakstīt līgumus, strādāt bīstamos apstākļos u.c.


Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai

Ja ārsts nav ieteicis citādi, jārīkojas šādi:

  • aptiekā jāiegādājas nozīmētais medikamens - speciāls līdzeklis, kas izraisa nesāpīgu šķidru vēdera izeju.
  • zarnu sagatavošanas dienā (dienu pirms izmeklējuma) pacients nedrīkst ēst, drīkst dzert tikai dzirdu šķidrumu bez krāsas un zarnu trakta sagatavošanas medikamentu, kopumā izdzerot vismaz četrus litrus šķidruma.
  • izmeklējuma veikšanas dienā pacients nedrīkst ēst, jāpārtrauc dzert trīs stundas pirms izmeklējuma.

Ierobežojumi kolonoskopijas veikšanai - slikta zarnu sagatavotība, striktūras, izteiktas adhēzijas (saaugumi).

Kas jāzina par sedāciju (narkozi)?

Nereti endoskopijas procedūras bez sedācijas mēdz būt nepatīkamas, dažreiz sāpīgas. Lai to novērstu un izmeklējumu būtu iespējams veikt pilnvērtīgi un precīzi, procedūru rekomendē veikt sedācijā (narkozē). Dažkārt bez sedācijas endoskopijas procedūras vispār nav iespējams veikt, jo īpaši, ja ir veiktas vēdera dobuma operācijas. Sedācijai tiek izmantoti dažādi intravenozi ievadāmi medikamenti, kas nodrošina pretsāpju un miega efektu. Tas nozīmē, ka manipulācijas laikā pacients guļ un pamostas tad, kad izmeklējums ir pabeigts. Par pacienta drošību anestēzijas laikā rūpējas ārsts anesteziologs, kas vēro sirdsdarbību, asinsspiedienu, elpošanu un skābekļa daudzumu asinīs.
Atcerieties! Dienā, kad veikta sedācija, pacients nedrīkst vadīt automašīnu! Vēlams, lai pacients pēc procedūras uz mājām varētu doties kāda pavadībā.

NBI ar spilgtu gaismu uzlabo attēla kvalitāti

NBI (Narrow Band Imaging)  - digitālo hromendoskopijas paveidu lieto gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju laikā papildus pēdējās paaudzes augstas izšķirtspējas endoskopiem. Kuņģa - zarnu trakta gļotāda tiek apskatīta speciāli uzlabotā gaismas filtru režīmā, kas, dodot spilgtāku gaismu, palielina spektra attēla kvalitāti, virsmas un krāsu toņu izšķirtspēju. Tādējādi ir iespēja uzskatāmi izvērtēt kapilāru tīklojumu un jau pašā slimības sākumā atšķirt patoloģiskus audus no normāliem. Šādi vizuāli nosakot pirmsvēža stāvokli kuņģī, iespējams veikt specifiskas biopsijas. Resnajā zarnā šo apgaismes veidu izmanto plakanu polipu konstatēšanai, kā arī lielu polipu robežu noteikšanai.

Irigācijas iekārta zarnu vizualizācijai pilnā apjomā

Irigācijas jeb ūdens padeves iekārta kalpo kā palīgierīce gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju veikšanai.  Tā ir neatņemama kvalitatīvas kolonoskopijas veikšanas sastāvdaļa, lai noskalotu gļotādu no nevēlamiem aplikumiem un vizualizētu zarnu pilnā apjomā. Tādā veidā tiek atrasti polipi, it īpaši plakanie un zobainie polipi, kas nepilnīgi iztīrītas zarnas gadījumā, var maskēties zem fēču aplikuma. Irigācijas iekārtu izmanto gadījumos, ja gļotāda aplikta ar putām, gļotām vai fēču paliekām, lai veiksmīgāk vizualizētu gļotādas patoloģijas gan kuņģī, gan zarnā, precīzāk noteiktu bojājuma vietu un biopsiju veikšana būtu maksimāli mērķēta un precīza. Svarīga indikācija ūdens pumpja lietošanai ir arī gremošanas trakta asiņošana, kad ir nepieciešama ļoti precīza asiņošanas avota noteikšana, lai veiktu mērķētus un efektīvus hemostāzes jeb asiņošanas apturēšanas pasākumus. Ņemot vērā, ka ūdens zarnas lumenā nonāk uzsildīts ķermenim komfortablā temperatūrā, ir praktiski pilnībā izslēgta zarnas spazmatiska saraušanās, kas varētu apgrūtināt procedūru.

Resnās zarnas insuflēšana ar CO2 palīdz ieraudzīt vairāk

Lai kolonoskopijas laikā pilnā apjomā izvērtētu resnās zarnas gļotādu, zarnas lumens ir jāuzpilda ar gāzi. Līdz šim tas tika darīts ar gaisu, taču nereti tieši šī uzpūšana pacientiem radīja nepatīkamas sajūtas. Daži pacienti sūdzējās par piepūsta vēdera sajūtu un līdz ar to diskomfortu, reizēm pat sāpēm, kas saistītas ar zarnu sieniņas iespriegumu, piepūšot tās ar gaisu. Lai izvairītos no šīm nepatīkamajām sajūtām, pasaules vadošajās klīnikās un tagad arī VC4 izmanto zarnas insuflēšanu ar CO2 jeb ogļskābo gāzi, kas zarnu uzpūš lēnāk, saudzīgāk, līdz ar to mazinot pēcprocedūras nepatīkamās sajūtas. CO2 absorbējas 150 reižu ātrāk par gaisu un tiek pilnībā izvadīts caur plaušām. Turklāt, insuflējot zarnu ar CO2, resnās zarnas kupols tiek sasniegts ātrāk.

Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija tiek veikta ''Veselības centrs 4'' filiālēs:

Slēdziena saņemšana: uzreiz pēc izmeklējuma.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Ievērībai! Filiālēs ''Diagnostikas centrs'' un ''Dermatoloģijas klīnika''  tiek veikta arī gastroskopija jeb augšējā endoskopija.
Uzziniet vairāk un piesakieties >>

Pieteikties