news-img

Publicēšanas datums: 30.10.2018.

Autors: Veselības centrs 4

Foto: Pixabay

Retie ģenētiskie testi, ko veic tikai dažās vietās Baltijā

Ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību iespējams izvērtēt DNS šūnas un savlaicīgi noteikt potenciālos riskus veselībai, preventīvā nolūkā pasaulē plaši pielieto jau vairāk nekā 20 gadus, taču Baltijas valstīs šī metode vēl nav plaši zināma.

Testi, ko veic tikai dažās vietās

Patlaban ir tikai pāris iestādes Baltijā, kur veic šāda veida testus. Kā izdevumam ''Dienas Bizness'' stāstījusi SIA ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente Jana Janovska, šīs būtībā ir vienīgās medicīnas iestādes Baltijā, kur veic šāda veida ģenētiskās analīzes.

Ģenētisko testēšanu veic vairākās vietās, taču, kā norāda Janovska, tajās tiek testēta slimība, tās gaita, kad jau kāda patoloģija ir sākusies. Savukārt preventīvā medicīna ir orientēta uz fiziskās un garīgās veselības saglabāšanu pēc iespējas ilgāk, jebkurā vecuma grupā.

Kā liecina klīniku sniegtā informācija, šo analīžu cenas ir, sākot no 600 eiro, konkrētiem pakalpojumiem pārsniedzot 1000 eiro. Pērn arī SIA Centrālā laboratorija ziņoja, ka ievieš ģenētisko testu. Ģenētiskā testa analīžu procesā pēc DNS parauga tiks izveidots profils, kas ļaus raksturot pacienta šī brīža ģenētisko stāvokli.

Janovska skaidro, ka ar ģenētisko testu palīdzību ļoti agrīni var tikt diagnosticētas izmaiņas gēnos un riska faktori attiecīgo slimību attīstībai.

Preventīvās medicīnas mērķis ir sniegt profilaktiskus ieteikumus (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, pārtikas produkti, vēlamie papildu izmeklējumi un citi), lai pasargātu no -teikto gēnu no mutācijām.

Principā tas ir ieskats nākotnē, jo līdz šim cilvēki vairāk cīnījās ar sekām, bet preventīvā medicīna sniedz ne gluži pretnovecošanās (anti age), bet lēnas novecošanās (slow age) koncepciju, viņa skaidro.

Tas īpaši būtiski ir menopauzes, andropauzes laikā, kad samazinās kaulu blīvums, parādās dziļās krunkas un novecošanās procesi attīstās ļoti strauji, vīriešiem strauji attīstās kardiovaskulārās slimības, prostatas adenoma, erektilā disfunkcija, parkinsonisms.

Jāķer novecošanās

Pēc ekspertes teiktā, ir definētas divas bioloģiskās novecošanās teorijas: viena ir ieprogrammētās novecošanās teorija (fate theory), kas balstās uz gēnu ekspresijas traucējumiem, kas ir atbildīgi par attīstību, reparāciju un aizsardzības atbildes reakcijām, otra - bojājuma teorija (chance theory), kas balstās uz apkārtējās vides kumulatīvu efektu, kas izraisa paātrinātu novecošanos. Tas ir ultravioletais starojums, smēķēšana, apkārtējā vide, medikamenti, ķīmiski radīti vitamīni.

Janovska skaidro, ka novecošanās procesu sākums katram ir individuāls, bet pasaulē tiek uzskatīts, ka tie sākas īsi pēc 25 gadu vecuma, bet asinsvadi morfoloģiski sāk izmainīties jau 12-13 gadu vecumā, pēc pubertātes.

Īpaši svarīgi ģenētiskās analīzes būtu veikt pacientiem, kuri atrodas kādā no riska grupām: ja ģimenē kādam bijusi jebkāda onkoloģiska saslimšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, kardiovaskulāras slimības, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiatriskās saslimšanas. Ģenētiskos testus iespējams veikt bērniem no dzimšanas, pieaugušajiem iespējams izvēlēties dažādas testa paketes - atbilstoši vēlmēm, simptomiem, analīžu rezultātiem, finansiālām iespējām un ģenētiskajiem riska faktoriem. Kā norāda ārste, profilaktisko skrīningu var sākt ar bāzes paketi un pēc tam, skatoties kopumā (ja atklājas riska faktori kādu slimību attīstībai), veikt papildizmeklējumus.

Ģenētisko testu norise

  • Konsultācijas laikā ārsts aizpilda pacienta anketu, tiek izvērtēta anamnēze, riska grupas. Nepieciešamības gadījumā tiek veikti atsevišķi mērījumi.
  • Testēšanas materiāls ir siekalas, ko pacients novieto speciālā konteinerā.
  • Biomateriāls tiek aizsūtīts uz Eiropas laboratoriju (Luksemburgā), kur mēneša laikā tiek dota atbilde par iespējamām slimībām, riska faktoriem dzīves laikā.
  • Atkārtotā vizītē preventīvās medicīnas ārsts paskaidro analīžu rezultātus un iesaka profilaksi, nepieciešamības gadījumā izraksta papildizmeklējumus un atbilstošu terapiju.
  • Īpaša sagatavošanās analīžu veikšanai nav nepieciešama, tikai - 30 minūtes pirms testa nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt.
  • Ģenētiskās analīzes veic vienreiz dzīvē, jo cilvēka DNS dzīves laikā nemainās.

Saistītas ziņas

news-img
11.04.2023.

T/C ''Origo'' atklāta ''Veselības centrs 4'' filiāle

news-img
01.03.2023.

Jaunievedums pasaules estētikas tirgū - tagad arī Latvijā!

news-img
22.02.2023.

EUROSON 2023 - Eiropas ultrasonogrāfijas kongress

news-img
07.07.2022.

Ehoterapija ar Sonovein tehnoloģiju - unikāla vēnu operācija

news-img
08.04.2022.

Jaunums ''Dermatoloģijas klīnikā'' - perfekta ādas veidojumu diagnostika ar jauno FotoFinder ATBM master

news-img
07.04.2022.

Saudzīgas proktoloģiskās operācijas ar LEONARDO® lāzersistēmu

news-img
03.03.2022.

''Age element'' procedūra – pretnovecošanās efekta sasniegšanai

news-img
04.02.2022.

Drīzumā! Ehoterapija - inovatīva vēnu ārstēšana bez operācijas!

news-img
26.01.2022.

Mobilais Covid-19 testēšanas busiņš Mārupē!

news-img
12.11.2021.

''Veselības centrs 4'' nodrošina Covid-19 testu veikšanu

Visas ziņas