news-img

Publicēšanas datums: 15.05.2023.

Pasargā sevi no ādas vēža!

Maijs ir melanomas modrības mēnesis, tādēļ ''Veselības centrs 4'' aicina sabiedrību pievērst uzmanību ādas veselībai. Latvijas iedzīvotāji ir pakļauti augstam ādas vēža riskam, tādēļ ikkatram no mums vismaz reizi gadā ir jāpārbauda dzimumzīmes un ādas veidojumi.

Ādas ļaundabīgie audzēji, ieskaitot ādas melanomu, ir visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji Latvijā. Riskam saslimt ar melanomu visvairāk pakļauti gaišas ādas cilvēki, tie, kuriem bijuši bieži saules apdegumi, īpaši bērnībā, cilvēki ar lielu skaitu dzimumzīmju, samērā liela izmēra dzimumzīmēm ar neregulārām robežām, nelīdzenu virsmu, kā arī tie, kuru radiniekiem ir konstatēta šī slimība. Liels melanomas risks ir arī tiem, kuri slimojuši ar citu ādas audzēju - bazaliomu vai plakanšūnu vēzi. Tāpat risks saslimt ar melanomu ir tiem, kuri pārmērīgi sauļojas vai apmeklē solāriju. Šādiem riska faktoriem atbilst liela daļa valsts iedzīvotāju. Par pārmērīgas sauļošanās risku veselības aprūpes speciālisti brīdina nepārtraukti.

Visbiežāk slimo cilvēki pēc 50 gadu vecuma. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija liecina, ka 2022. gadā no ādas vēža miruši 122 cilvēki (69 – no ļaundabīgās melanomas, 53 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem). 2021. gadā no ādas vēža miruši 133 cilvēki (70 – no ļaundabīgās melanomas, 63 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem), gadu iepriekš, 2020. gadā, no ādas vēža mira 135 cilvēki (57 – no ļaundabīgas melanomas, 78 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem).

''Veselības centrs 4'' dermatoloģe Anda Apine uzsver: ''Ādas vēzis var attīstīties arī vietās, kur saules stari nepiekļūst vai piekļūst pavisam maz – uz gļotādām, dzimumorgāniem, pēdām, galvas matainajā daļā u.c., tāpēc ādas veidojumu izmeklēšana pie speciālista reizi gadā ir kritiski svarīga. Ikdienā ieteicams regulāri veikt pašizmeklēšanos, pievēršot īpašu uzmanību jauniem veidojumiem, tam, vai kāda dzimumzīme nav pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, krāsu, formu. Ja dzimumzīme rada aizdomas, jādodas pie dermatologa. Aicinu ikvienu pārbaudīt ādas veidojumus, lai būtu drošs, ka nepastāv ādas vēža slimību riski vai arī tos atklātu laikus.''

Dermatologi atgādina – ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli.

Ādas veidojumu diagnostiku iespējams veikt vairākās ''Veselības centrs 4'' klīnikās: ''Dermatoloģijas klīnika''; Estētiskās medicīnas klīnika ''4. Dimensija''; ''Capital Clinic Riga''; Medicīnas centrs TK ''Spice'', ''Mārupe''; ''Diagnostikas centrs''; ''Valdlauči''; ''Juglas klīnika''; Medicīnas centrs T/C ''Origo''. Lai pieteiktos uz izmeklējumiem, iepriekš jāpierakstās, zvanot uz izvēlēto klīniku.

 

Informāciju sagatavoja:
Sanita Pelēķe
''Veselības centrs 4'' sabiedrisko attiecību speciālists
Tālr.: +371 26353535, e-pasts: [email protected]

Saistītas ziņas

news-img
20.02.2024.

Vērtīgs ieguvums ''Jelgavas pilsētas slimnīcai'' - jauna magnētiskās rezonanses iekārta ar unikāliem mākslīgā intelekta risinājumiem!

news-img
09.02.2024.

Ārstē sāpes ar aukstumu: krioablācija

news-img
07.02.2024.

Biorevitalizācija: jauns pakalpojums filiālē ''Mārupe''

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
02.02.2024.

Triecienviļņu terapija sāpju ārstēšanai

news-img
23.01.2024.

Pacientu ievērībai! Pieejamas valsts apmaksātas neirologa konsultācijas

news-img
17.01.2024.

Fiziskās aktivitātes ir veselīga dzīvesveida svarīgākais posms! Nāc un sāc vingrot!

news-img
16.01.2024.

''Lutronic'' LaseMD Ultra™ - šobrīd vismodernākais tūlija lāzers pasaulē jau pieejams ''Veselības centrs 4'' klientiem

news-img
10.01.2024.

Dr. Matīss Mežals gūst pieredzi prestižā klīnikā Taivānā

news-img
05.01.2024.

Pieejami valsts apmaksāti ultrasonogrāfijas izmeklējumi bērniem

Visas ziņas