news-img

Publicēšanas datums: 09.02.2022.

Insults. Kā pazīt?

Ik gadu Latvijā ar insultu saskaras vairāki tūkstoši cilvēku, un tas ierindojas starp biežākajiem nāves cēloņiem valstī. Insulta ārstēšanā ļoti nozīmīgs ir laiks, kad tiek sniegta pirmā palīdzība. Skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas Vēnu klīnika'' neiroloģe Nora Jurjāne.

Nereti cilvēki kavējas ar neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu, cerot, ka pašsajūta uzlabosies un simptomi mazināsies. Diemžēl, ja pēc insulta līdz pirmās palīdzības saņemšanai ir pagājušas vairāk nekā 4,5 stundas, atkopties var būt ļoti grūti vai pat neiespējami.

Kā atšķirt mikroinsultu no insulta? Saslimšana, ko tautā mēdz saukt par mikroinsultu, patiesībā ir tranzitora jeb pārejoša išēmiska lēkme. Tās laikā parādās insultam raksturīgie simptomi, bet tie visbiežāk pāriet stundas laikā; tiesa, dažreiz var ilgt līdz pat 24 stundām. Ja simptomi saglabājas ilgāk par 24 stundām, tad diagnoze jau ir insults.

Abos gadījumos iemesls ir kādas smadzeņu daļas apasiņošanas traucējumi. Lai arī pēc pārejošas išēmiskas lēkmes (mikroinsulta) smadzeņu asins apgāde atjaunojas, bojājums galvas smadzenēs neizveidojas un simptomi izzūd pilnībā, tas ir nopietns signāls, ka nākotnē var attīstīties insults. Tāpēc pie ārsta obligāti jāvēršas arī tad, ja simptomi ir ātri izzuduši.

Ļoti svarīgs ir eksprestests ĀTRI (Atsmaidīt, Turēt, Runāt, Izsaukt), jo tas palīdz apstiprināt aizdomas par insultu. Pat viena pazīme ir gandrīz pilnīgi ticams pierādījums, ka noticis insults.

  • Ā – Atsmaidīt. Palūdz pasmaidīt vai parādīt zobus. Ja vērojams mutes kaktiņa noslīdējums vienā sejas pusē, tā var būt insulta pazīme.
  • T – Turēt. Palūdz pacelt rokas uz priekšu un noturēt šādā pozīcijā. Ja var pacelt tikai vienu roku, bet otru ar grūtībām vai nevar noturēt tās horizontālā stāvoklī, tā var būt insulta pazīme.
  • R – Runāt. Aicini atkārtot vārdus. Ja runa ir neskaidra, nevar atkārtot izteiktās frāzes, arī tā var būt insulta pazīme.
  • I – Izsaukt. Ja ir šādas pazīmes, nekavējoties jāsauc neatliekamā palīdzība, zvanot 113.

Cilvēkus ar insulta diagnozi stacionē akūta insulta ārstēšanai piemērotā slimnīcā, kurā ir insulta vienība. Ir gadījumi, kad, veicot galvas smadzeņu datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu, konstatē, ka jau agrāk pārciests viens vai pat vairāki insulti, bet cilvēks to nav pat pamanījis.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2022. gada februāra numurā

 

Saistītas ziņas

news-img
15.05.2024.

Rūpes par bērnu attīstību, fizisko un psihoemocionālo veselību

news-img
14.05.2024.

Konference ''Sāpju multiprofesionāla ārstēšana'' - vērtīga informācija ārstiem

news-img
03.05.2024.

''Veselības centrs 4'' ārstes saņem Ministru kabineta un Veselības ministrijas Atzinības rakstus

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
24.04.2024.

''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds saņem LDDK atzinību!

news-img
03.04.2024.

''Veselības centrs 4'' – inovācijas, tehnoloģijas, pieredze, kvalitāte: jau 30 gadus

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
04.03.2024.

Pasargā sevi no ērču encefalīta!

news-img
05.03.2024.

Domāt un rūpēties par veselību preventīvi ilgtermiņā ir izdevīgāk

news-img
20.02.2024.

Vērtīgs ieguvums ''Jelgavas pilsētas slimnīcai'' - jauna magnētiskās rezonanses iekārta ar unikāliem mākslīgā intelekta risinājumiem!

Visas ziņas