news-img

Publicēšanas datums: 01.08.2019.

Melanoma!

Melanoma ir agresīvākais ādas vēzis ar visaugstākajiem mirstības rādītājiem. Melanomas ir tikai 2% gadījumu no visiem ādas audzējiem, taču tās izraisa nāvi 75% pacientu, kam ir ādas audzēji. Ar katru gadu ādas melanomas sastopamība un mirstība pasaulē turpina pieaugt. Lielākā saslimstība ir vecuma grupā no 40 līdz 60 gadiem.

Melanoma ir heterogēna slimība ar kompleksu etioloģiju, kas ietver ārējos faktorus, ģenētiskos, fenotipiskos un epiģenētiskos faktorus.

Galvenie melanomas riska faktori ir:

  • saules radītais ultravioletais starojums;
  • saules apdegumi (īpaši bērnībā, kas palielina melanomas attīstības risku divas reizes);
  • solāriju izmantošana (īpaši pirms 35 gadu vecuma);
  • liels displastisku naevus un/vai liels parasto naevus skaits;
  • melanoma paša pacienta anamnēzē vai ģimenes anamnēzē;
  • fototips (gaiši vai rudi mati, zila acu krāsa, gaiša ādas krāsa ar tendenci veidoties apdegumiem) un MC1R genotips.

Tā kā galvenais melanomas etioloģiskais faktors ir ultravioletais starojums, pēc molekulāriem un epidemioloģiskiem datiem var izdalīt vismaz divus atšķirīgus etioloģiskos un patoģenētiskos mehānismus tās attīstībā. Agrīna un periodiska saules staru ekspozīcija, multipli naevus, iedarbojoties arī saim-niekorganisma faktoriem, veicina ar B-Raf protoonkogēnu serīna/treonīnkināzes saistīto naevus attīstības mehānismu. Tam raksturīgs agrīns vecums diagnozes noteikšanas brīdī, saules staru hroniski bojāta āda, virspusēji augoša melanoma un tās lokalizācija uz rumpja.

Savukārt otrs melanomas attīstības ceļš veidojas, saulei hroniski iedarbojoties uz ādu, kas ir saistīts ar NRAS prot-onkogēna GTPāzes mutācijām, neatkarīgi no naevus skaita un veida. Vairāk nekā 70% gadījumu melanomas izraisītājfaktors ir ultravioletais starojums. UVA un UVB stari izraisa tiešu un netiešu šūnu DNS bojājumu.

Melanomas diagnostika Dermatoskopija
Agrīna melanomas diagnostika būtiski palielina pacientu dzīvildzi. Galvenā metode melanomas agrīnā diagnostikā ir vizuāla inspekcija kombinācijā ar dermatoskopiju. Dermatoskopija jeb epilu-miniscentā mikroskopija ir neinvazīva metode, kur ar speciālu aparātu, izmantojot polarizēto un nepolarizēto gaismu, ir iespējams apskatīt veidojuma struktūru desmitkārtīgā palielinājumā. Augstāka efektivitāte melanomas diagnostikā, izmantojot dermatoskopiju, ir pieredzējušam speciālistam, salīdzinot ar nepieredzējušu speciālistu.

FotoFinder sistēma
Papildus vizuālai veidojumu pārbaudei un tradicionālajai dermatoskopijai mūsdienās eksistē attīstītas iekārtas, kuru pamatā ir mākslīgais intelekts, kas ļauj ne tikai diagnosticēt minimālas pārmaiņas veselajos audos, bet arī veikt visa ķermeņa veidojumu pārbaudi un novērtēt to izmaiņas dinamikā. Šādas iespējas piedāvā digitālā sistēma FotoFinder. FotoFinder sistēmai var būt dažādas komplektācijas, bet pārsvarā šī iekārta sastāv no augstas izšķirtspējas kameras, robotizēta statīva, lāzera rādītāja, digitālā dermatoskopa un datora ar īpašām programmām. Digitālo dermatoskopu izmanto aizdomīgu veidojumu mērķtiecīgā izpētē un rezultātu dokumentēšanā, saglabājot tos konkrētā pacienta ādas pases failu arhīvā. Digitālais dermatoskops sastāv no dažādām patentētām tehnoloģijām, piemēram, FullHD CrystalIView, kas ļauj iegūt augstākās kvalitātes attēlus ar spēju tos palielināt līdz 140 reizēm, kā arī satur dažādus aksesuārus fluorescentai diagnostikai un kapila-roskopijai. Ir pierādīts, ka ar digitālās der-matoskopijas palīdzību samazinās nevajadzīgu labdabīgu veidojumu ekscīzija.

Izmantojot papildus digitālo dermatoskopiju diagnostikā, melanomas agrīna diagnostika palielinās līdz pat 17%. Automātiskā visa ķermeņa kartēšanas sistēma ietver sevī fotokameru, robotizētu statīvu un lāzerrādītāju, kas nepieciešams, lai noteiktu optimālo attālumu starp pacientu un kameru. Pacientam ieņemot dažādas pozas, tiek veikta visa ķermeņa secīga fotografēšana. Lai iegūtu visprecīzāko pacienta pozu reprodukciju, tiek izmantota Ghost tehnoloģija, kad monitorā tiek parādīts oriģināluzņēmums virs reālā laika kameras ekrāna. Saglabājot to pašu distanci, kameras pozīciju un pacienta pozu, ir iespējams uzņemt maksimāli vienādus fotouzņēmumus. Rezultātā pusautomātiski tiek uzņemti 20 standarta attēli, kur katru attēlu atsevišķi pārbauda ar Bodyscan sistēmu, kas analizē veidojumu dinamiku laika gaitā. Bodyscan ir arī plašas iespējas šķirot un veikt attēlu meklēšanu, tādējādi atvieglojot darbu ārstam un izveidojot ērtu pacientu attēlu datubāzi. Programmas komplekss ar mākslīgo intelektu Moleanalyser pro pēta aizdomīgus jaunveidojumus. Šajā kompleksajā programmā ir ietverta informācija ar simtiem tūkstošiem aptiprinātu ādas veidojumu diagnozēm, kas ļauj ar 95% precizitāti diagnosticēt melanomu un citus ļaundabīgus ādas veidojumus. Visa ķermeņa fotografēšana ar Fotofinder ir īpaši ieteicama augsta riska pacientiem, kuriem anamnēzē ir bijusi melanoma, pacientiem ar daudziem un/vai displastiskiem naevus.

Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, dermatoloģe Linda Kapteine-Veita. Pilns raksts lasāms žurnāla '' Latvijas Ārsts'' 2019. gada augusta numura.

Saistītas ziņas

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

news-img
31.05.2022.

Aktīniskās keratozes

news-img
31.05.2022.

Kā pārvarēt stresu pirms eksāmeniem?

news-img
30.05.2022.

Matu aizsardzība vasarā

Visas ziņas