news-img

Publicēšanas datums: 30.05.2022.

Matu aizsardzība vasarā

Vasara ir laiks, kad matu veselībai jāpievērš vēl lielāka uzmanība, nekā citos gadalaikos. Mati ir ļoti svarīga mūsu pašapziņas un estētikas sastāvdaļa. Tie atspoguļo mūsu personību un matu izkrišana vai bojājumi var ietekmēt pašsajūtu un pat vēlmi socializēties. Lasiet ''Dermatoloģijas klīnikas'' un ''Juglas klīnikas'' dermatoloģes Kristīnes Poišas rakstu žurnālā ''Ārsts.lv''.

Mata stiebra ārējā daļa sastāv no keratīna šķiedrām, kas ir jutīgas pret ārējiem efektiem, neatkarīgi, vai tie ir mehāniski, fizikāli vai ķīmiski. Pārmērīga ultravioleto (UV) staru iedarbība ir visizplatītākais matu stiebru struktūras bojājuma cēlonis. Zināms, ka UV starojums ir cieši saistīts ar palielinātu ādas vēža risku un ādas novecošanos, bet noveco arī mati. Mata fotoķīmiskie bojājumi ietver matu proteīnu noārdīšanos un zudumu, kā arī pigmenta degradāciju. Matu proteīna noārdīšanos izraisa viļņu garums 254 līdz 400 nm. UVB starojums ir atbildīgs par matu proteīnu sairšanu, bet UVA - par krāsas izmaiņām. Aptuveni 95 līdz 99% no UV starojuma satur UVB starus, bet viens līdz pieci procenti - UVA. Līdzīgs starojums ir arī solārijā, taču spēcīgāks. UV radiācijas absorbcija matu gaismjutīgajās aminoskābēs un to fotoķīmiskā noārdīšanās rada brīvos radikāļus, kas nelabvēlīgi ietekmē matu proteīnus, īpaši keratīnu. Melanīns jeb mata pigments var daļēji bloķēt to iekļūšanu mata matricā. Tas arī absorbē un filtrē nelabvēlīgo UV starojumu. Tāpēc mata pigments ir ļoti svarīgs mata proteīna tiešai un netiešai aizsardzībai. To pierādījuši arī eksperimenti ar pelēm - UV starojums var izraisīt oksidatīvus bojājumus matu folikulos, kas izraisa matu nosirmošanu. Lai pasargātu matus no bojājumiem, kas tos padara sausus, raupjus, trauslus, samazina matu spīdumu un veicina ātrāku nosirmošanu, uzturoties atklātos saules staros, noteikti vajadzētu apsegt galvu ar cepuri vai lakatu. Tiem, kas to nevēlas, aizvien biežāk veikalu plauktos ir atrodami dažādi matu kopšanas līdzekļi- šampūni, balzami, lakas un citi līdzekļi ar UV staru filtru, kas var būt laba alternatīva aizsardzībai no saules.

Otra nopietna problēma, ko var radīt saule, ir matu izkrišana. Mata folikulam ir trīsfāzisks cikls. Tas sastāv no anagēnās, katagēnās un telogēnās fāzes. Aptuvni 90% matu vienlaicīgi atrodas anagēnajā jeb augšanas fāzē, bet 10% telogēnajā. Telogēnajā fāzē mata stiebrs atdalās no folikula un, ja palielinās šīs fāzes procentuālais daudzums, tas izraisa pārmērīgu matu izkrišanu, ko tā arī sauc par telogēno matu izkrišanu (TE). Tai var būt dažādi iemesli kā medikamentu lietošana, stress, saslimšana ar augstu temperatūru, uzturvielu un vitamīnu nepietiekamība, pēcdzemdību periods, hormonālās kontracepcijas lietošanas uzsākšana vai pārtraukšana un citi cēloņi. Lai noteiktu šī tipa matu izkrišanu, jāveic rūpīga diagnostika. Pēdējā laikā zinātnieki aizvien biežāk runā par matu izkrišanu pēc saules ekspozīcijas radīta apdeguma galvas ādā. TE visbiežāk sākas divus līdz četrus mēnešus pēc izraisošā faktora sākuma. Laimīgā kārtā, šī tipa matu izkrišana neturpinās mūžīgi un divu līdz sešu mēnešu laikā pāriet pati no sevis, ja izkrišanas izraisošais cēlonis ir novērsts. Arī šajā gadījumā novērst matu izkrišanu var palīdzēt izvairīšanās no saules vai aizsarglīdzekļu lietošana.

Protams, nedrīkst arī aizmirst, ka ilgstoša saules iedarbība galvas ādā var veicināt ādas vēža attīstības risku. Saules stari jau esošajās dzimumzīmēs var izraisīt mutāciju rašanos un ļaundabīgu procesu sākšanos, kā arī veicināt jaunu ļaundabīgu veidojumu veidošanos, īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar progresējošu matu izkrišanu jeb ''atkāpšanos''' - androgēnu alopēciju, kad mati aizvien mazāk nosedz saulei pakļautās vietas galvas ādā. Seborejiskais dermatīts jeb blaugznas ir iekaisīga ādas slimība, kam raksturīga galvas ādas nieze. Tas izpaužas ar sārtiem plankumiem, krevelēm, sausām vai taukainām ādas plēksnēm galvas matainajā daļā. Vasara ir arī laiks, kad nekādi nav iespējams iztikt bez ūdens peldēm. Sālsūdens padara matus sausus, raupjus un grūti ķemmējamus. Lai aizsargātu matus no šiem bojājumiem, ieteicams tos peldes laikā neslapināt, izmantot peldcepuri vai lietot matu aizsarglīdzekļus, ko pēc lietošanas nav jāizskalo.

 Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2022. gada maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas