news-img

Publicēšanas datums: 14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

Sievietes nereti izvēlas pirmo bērniņu laist pasaulē pēc 35 un arī 40 gadu vecuma. Tomēr ir vairāki faktori, kas jāņem vērā, plānojot grūtniecību šajā vecumā, un ir vairāki izmeklējumi, kas jāveic, lai pārliecinātos, vai bērniņa attīstība norit atbilstoši normai.  Skaidro ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļas ginekoloģe, dzemdību speciāliste Jeļizaveta Murzina.

Kādi ir riski, plānojot grūtniecību pēc 35 un 40 gadu vecuma?

Sievietēm pēc 40 gadu vecuma mēdz būt dažādas hroniskas kaites – vai nu tās ir vairogdziedzera veselības problēmas, paaugstināts asinsspiediens, vai, piemēram, cukurslodzes traucējumi vai kāda cita veselības problēma, un jāņem vērā, ka grūtniecības laikā šīs veselības problēmas var saasināties. Tomēr speciālistus visvairāk uztrauc dažādu ģenētisko slimību risks auglim – tas grūtniecēm pēc 35, bet jo īpaši pēc 40 gadu vecuma ļoti strauji pieaug.

Kādi izmeklējumi jāveic?

Jāņem vērā, ka pagājušajā gadā mazliet ir mainīti skrīninga nosacījumi. Tas nozīmē, ka grūtniecēm, kuras ir vecākas par 35 gadiem, ir jādodas pie ultrasonogrāfijas eksperta. Latvijā šobrīd ir salīdzinoši maz ginekologu, dzemdību speciālistu, ultrasonogrāfijas ekspertu, jo ir jāiegūst speciāls sertifikāts, tomēr ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā ir divi speciālisti ar šādu FMF (Fetal Medicine Foundation) sertifikātu - dr. Ilona Kampara un dr. Nataļja Mošna.

9.-10. grūtniecības nedēļā grūtniecei ir jānodod asinis hormonu analīzei, ko pēc tam izmanto skrīningā, bet 12.-13. grūtniecības nedēļā jādodas pie ultrasonogrāfijas eksperta. Ultrasonogrāfija un asins bioķīmiskās analīzes veido pirmā trimestra skrīningu un parāda, vai pastāv augstāks risks, ka auglim būs ģenētiska novirze no normas, nekā grūtniecēm vidēji populācijā.

Ultrasonogrāfijas eksperts izvērtē, vai ir kādas anatomiskas anomālijas un iesaka NIPT testēšanu - neinvazīvu prenatālu augļa hromosomu izmeklēšanu mātes asinīs, ko veic grūtniecēm, lai pārliecinātos, ka augļa hromosomālais komplekts atbilst normai (iespējams veikt ''Veselības centrs 4'' laboratorijā). Prakse rāda, ka grūtniecēm pēc 35 gadu vecuma šo NIPT testu arī rekomendē – tas ir vairāk sirdsmieram, lai prāts līdz grūtniecības beigām būtu mierīgs. Jāatceras, ka NIPT tests ir tikai skrīninga metode, lai gan ļoti sensitīva – tās precizitāte ir 99% (salīdzinoši: pirmā trimestra skrīninga sensitivitāte ir ap 80%), bet, ja gadījumā auglim ir kādas anatomiskas izmaiņas, tad NIPT nederēs. Tad ir nepieciešama diagnostika – vai nu horija bārkstiņu biopsija (ņem mazu gabaliņu no placentas) vai amniocentēze (augļa ūdeņu analīze).

Ja gadījumā ir kādas augļa attīstības anomālijas, tad izvērtēšanā piedalās gan ginekologs, ultrasonogrāfijas eksperts, gan speciālists – atkarībā no patoloģijas – vai nu bērnu kardiologs, bērnu ortopēds vai cits speciālists, un tad konsīlija veidā izlemj par tālāko taktiku.

Šie skrīningi ir vajadzīgi ne tikai tādēļ, lai sieviete, ģimene izlemtu, vai grūtniecību turpināt, bet, ja izlemj grūtniecību turpināt, lai ārsti speciālisti līdz dzemdībām varētu laikus sagatavoties un, ja bērniņam ir, piemēram, iedzimta sirdskaite, lai uzreiz pēc dzemdībām mazulītim varētu palīdzēt.

Uzziniet vairāk un izvēlieties ''Veselības centrs 4'' atbildīgajā bērniņa gaidīšanas laikā!

''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļa
Krišjāņa Barona ielā 117, Rīgā
Tālr.: 67847109
[email protected]

Saistītas ziņas

news-img
07.06.2024.

JAUNUMS! Otolaringologa (LOR) pakalpojumi tagad pieejami arī filiālē ''Valdlauči''

news-img
23.05.2024.

Kolposkopija ar ''DEKA'' ColpoScan: augsta precizitāte, ātrums, drošs pielietojums

news-img
21.05.2024.

Kā bērniem ar autiskā spektra traucējumiem var palīdzēt mākslas terapija?

news-img
15.05.2024.

Rūpes par bērnu attīstību, fizisko un psihoemocionālo veselību

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
14.08.2023.

Neaizstājamās fiziskās aktivitātes bērniem

news-img
25.07.2023.

''DuoGlide MonaLisa Touch®'' - jaunākais un efektīvākais risinājums estētiskajā ginekoloģijā

Visas ziņas