news-img

Publicēšanas datums: 18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

''Tas, kādi ēšanas ieradumi veidosies bērnam, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē lielā mērā ir vecāku rokās – mēs taču esam tie, kuri produktus iegādājas un pārnes mājās, liek galdā un piedāvā ēdienreizēs bērniem. Ja nevēlamies, lai bērni pārtiktu no cīsiņiem vien, nemaz nevajadzētu tos iegādāties'', saka ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' uztura speciāliste Guna Rijkure.

Viņa gan atzīst, ka bērnu diktēts uzturs ir aktuāls daudzās ģimenēs – mīļā miera labad un lai bērns vispār būtu kaut ko apēdis, vecāki bieži piekāpjas un pakļaujas bērnu vēlmēm, ļaujot par daudz našķoties, apēst tā dēvēto ''tukšo'' pārtiku, kas dod tikai kalorijas, nevis pilnvērtīgu uzturu.

Jāuzsver, ka bērnu uzturam, tāpat kā pieaugušo uzturam, ir jābūt sabalansētam, pilnvērtīgam, daudzveidīgam – to nenoliegs neviens. Jautājums ir – kā to vislabāk nodrošināt. Uztura speciāliste uzsver: ''Lai vai kā, vecāki ir labākais paraugs. Ja mājās  izvairīsimies no pusfabrikātiem, nepievienosim ēdienam sāli, kontrolēsim cukura daudzumu, raudzīsimies, lai saņemam pietiekami daudz šķiedrvielu, tad arī bērnam veidosies veselīgāki ēšanas ieradumi.'' 

G. Rijkure atklāj: zinātniski ir pierādīts, ka – ja topošā māmiņa ēd vispusīgu, savas mītnes zemes platuma grādiem un sezonai atbilstošu, bagātīgu uzturu, tad arī mazuļi pēc tam šos produktus atpazīst un uzņem daudz vieglāk - bez organisma pretreakcijas. Jau caur māmiņas punci bērniņš tiek radināts pie veselīga uztura.

Viens no uztura speciālistes ieteikumiem, lai bērniem rosinātu interesi par veselīgu uzturu, ir vairāk iesaistīt viņus ēdiena pagatavošanā, ļaujot pašiem izvēlēties, ko pievienot, piemēram, salātiem, vai – no kā gatavot brokastis, izvēlēties vistu vai paipalu olas u.tt. Bieži vien tā var būt puse no uzvaras. Tāpat G. Rijkure iesaka biežāk aicināt bērnus pagaršot ko jaunu  - ar nosacījumu, ja nu tev pavisam, pavisam negaršos, tu drīkstēsi izvēlēties ko citu.

Tuvojoties jaunam mācību gadam, atkal aktualizējams temats par bērnu uzturu un tā nozīmi viņu fiziskajā un psihiskajā attīstībā – lai to nodrošinātu, bērna uzturam jābūt pilnvērtīgam.

Svarīgi!

  • Bērnam jāuzņem regulāras, uzturvielām bagātas maltītes, neizlaižot ēdienreizes un neaizstājot tās ar saldumiem vai ātrajām uzkodām. No 7 gadu vecuma, tas ir, uzsākot skolas gaitas, līdz 10 gadu vecumam ieteicamais kaloriju daudzums meitenēm ir 1400-2120 kcal, zēniem - 1520–2280 kcal dienā. No 11 līdz 14 gadu vecumam ieteicamais kaloriju daudzums ir attiecīgi 1920–2430 kcal un 2040–2740 kcal, bet no 15 līdz 18 gadu vecumam - 2240–2560 kcal un 2630–3230 kcal.
  • Dienā ieteicamas trīs pamatēdienreizes (brokastis, pusdienas, vakariņas) un viena vai divas nelielas uzkodas (2–3 bērna sauju apjomā). Ja bērns būs paēdis brokastis, būs vieglāk ievērot ēdienreižu regularitāti un bez izsalkuma sajūtas sagaidīt pusdienas. Brokastis nedrīkst aizstāt ar saldumiem, konditorejas izstrādājumiem vai ātrajām uzkodām.
  • Pusdienās bērnam noteikti jāuzņem produkti, kas satur saliktos ogļhidrātus (graudaugu putraimus, piemēram griķus, rīsus, grūbas, kuskusu, vēlams, pilngraudu, vai vārītus/krāsnī ceptus kartupeļus, vārītus makaronus) un nodrošinās enerģiju atlikušajai dienai. Ar saliktajiem ogļhidrātiem jāaizpilda ¼ daļa pusdienu šķīvja, savukārt, puse no šķīvja jāparedz dārzeņiem (piemēram, dārzeņu salātiem, dārzeņu sautējumam vai sacepumam). Dārzeņi nodrošina organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām. Atlikusī pusdienu šķīvja ¼ daļa jāaizpilda ar olbaltumvielām bagātiem produktiem (piemēram, liesu gaļu, zivs fileju, olu, biezpienu, sieru, pākšaugiem).
  • Vakariņās bērnam jāiekļauj produkti no dažādām pārtikas produktu grupām, tās vēlams ieturēt ne vēlāk kā divas stundas pirms gulētiešanas.

Vecāku zināšanai!

Ēdināšanas prasības un uztura normas izglītības iestādēs nosaka Ministru kabineta 2012. gada 13. marta noteikumi Nr. 172. ''Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem'', nodrošinot, ka bērns, ēdot izglītības iestādē paredzētās ēdienreizes, uzņems savam vecumam atbilstošu enerģijas un uzturvielu daudzumu. Ja kādu iemeslu dēļ bērns izglītības iestādē pusdienas neēd vai vēlāk pēcpusdienā paredzēts apmeklēt interešu izglītības pulciņu, vēlams ņemt līdzi launaga kastīti.


Atcerieties!

Ēšanas laikā jākoncentrējas tikai uz ēšanu (fonā nav ieslēgts televizors, planšete vai telefons). Ēdot pie ekrāna, zūd sāta sajūta, kas var novest pie pārēšanās, kā arī bērns neiemācās novērtēt un izbaudīt ēdienu. Vecākiem jārāda pozitīvs piemērs, maltīšu laikā pašiem nelietojot viedierīces. 

Daži ieteikumi, ja bērns ir ''pierunājams'' ēdājs:

  • maltītēm un uzkodām vajadzētu būt nelielām vienā un tajā pašā diennakts laikā ar 2-3 stundu intervālu;
  • vajadzētu variēt ar ēdieniem, ieviest jaunus produktus kopā ar kādu no bērna iecienītākajiem ēdieniem;
  • ēdienu uz galda likt tikai ēdienreizēs (neatstāt pieejamu jebkurā brīdī);
  • neizmantot ēdienu kā balvu un nerāt bērnu, nedusmoties, ja viņš neēd, kā jūs vēlētos.

 

Konsultēja ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs''  uztura speciāliste Guna Rijkure

Uztura speciālista konsultācijas visu vecumu bērniem un pieaugušajiem pieejamas filiālē ''Diagnostikas centrs''!

Uzziniet vairāk un piesakieties!
''Diagnostikas centrs'' 
Grebenščikova ielā 1, Rīgā
Tālr.: 67144031

 

Saistītas ziņas

news-img
25.04.2024.

Darba laiks svētkos

news-img
24.04.2024.

''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds saņem LDDK atzinību!

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
03.04.2024.

''Veselības centrs 4'' – inovācijas, tehnoloģijas, pieredze, kvalitāte: jau 30 gadus

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
04.03.2024.

Pasargā sevi no ērču encefalīta!

news-img
05.03.2024.

Domāt un rūpēties par veselību preventīvi ilgtermiņā ir izdevīgāk

news-img
20.02.2024.

Vērtīgs ieguvums ''Jelgavas pilsētas slimnīcai'' - jauna magnētiskās rezonanses iekārta ar unikāliem mākslīgā intelekta risinājumiem!

news-img
09.02.2024.

Ārstē sāpes ar aukstumu: krioablācija

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

Visas ziņas