news-img

Publicēšanas datums: 22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

Visparastākā dzimumzīme vai ļaundabīgs veidojums? Uz šo jautājumu var atbildēt tikai speciālists, bet katrs pats var pievērst uzmanību ādas veselībai un, tiklīdz rodas vismazākās aizdomas, doties pie ārsta. Ir vairākas pazīmes, kas var liecināt par dzimumzīmes ļaundabīgumu, piemēram, tā pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, izskatu - krāsu, formu, tā asiņo bez iemesla vai no tās izdalās mitrums, tā niez, sāp, rada dedzinošu sajūtu. Ja novērojat kaut vai vienu no šīm pazīmēm vai ja kādi citi simptomi rada aizdomas, nekavējieties, bet pārbaudiet dzimumzīmju veselību!

Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Karīna Zavorina

Arī tad, ja nenovērojat nevienu no simptomiem, dzimumzīmes vēlams pārbaudīt profilaktiski, jo ir veidojumi, kurus cilvēks pats nemaz nevar ieraudzīt un novērtēt to niecīgā izmēra vai lokalizācijas dēļ, piemēram, uz muguras, pēdām, galvas matainajā daļā, aiz ausīm. 

Ultravioletais (UV) starojums ir viens no būtiskākajiem melanomu veicinošajiem faktoriem, melanomas attīstības risku nosaka arī ādas tips, liels dzimumzīmju skaits un ģimenes anamnēze.

Āda neko ''neaizmirst''

Maijā, melanomas piesardzības mēnesī, gadu no gada speciālisti visā pasaulē atgādina par nepieciešamību pievērst uzmanību jautājumiem, kas saistīti ar ādas veselību, saslimšanas ar ādas vēzi riskiem, diagnostiku, ārstēšanas iespējām, profilaksi. Īpaši tiek atgādināts par vajadzību pasargāties no UV staru, tajā skaitā, saules, ietekmes, no saules apdegumiem bērnībā un jaunībā, jo āda neko ''neaizmirst''. Ja iepriekš saulē sanācis apdegt, un tagad muguru klāj daudzi dažādu izmēru pigmenta laukumiņi - kā vasaras raibumi - tas liecina, ka ādai jau nodarīts liels bojājums, pigments radies, ādai aizsargājoties no turpmākiem apdegumiem, un tas liecina par bīstamības palielināšanos.

Risks saslimt ar ādas vēzi dažādu faktoru dēļ arvien palielinās, jo vides piesārņojuma ietekmē attiecīgi palielinās arī saules staru slodze, pieaugot tās kaitīgajai ietekmei uz ādu.

Melanoma – viltīgākais ādas vēža veids

Diemžēl melanoma ir viena no agresīvākajām vēža formām. Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi.  Pastāv vairākas ādas vēža formas, kas tiek iedalītas melanomas un nemelanomas ādas audzējos. Visbiežāk sastopamais ādas vēzis ir bazālo šūnu karcinoma jeb bazalioma. Tās augšana lielākoties norit lokāli – ādā, gandrīz nekad neveidojot metastāzes. Par agresīvāku vēža veidu tiek uzskatīts ādas plakanšūnu vēzis. Tā galvenais ierosinošais faktors ir ultravioletā starojuma ietekme visa mūža garumā. Melanoma ir viltīgākais ādas vēža veids un vadošais starp ādas vēžiem nāves gadījumu skaita ziņā.  Jāatceras, ka ādas vēzis var attīstīties arī vietās, kur saules stari nepiekļūst vai piekļūst pavisam maz - uz gļotādām, dzimumorgāniem, pēdām u.c.

Melanomas audzējs agrīnās stadijās atrodas galvenokārt ādā, tas izskatās kā maza, melna dzimumzīme vai pigments, kas, iespējams, nemaz netraucē, tāpēc tā ir tik mānīga. Vēl jo vairāk mānīgu melanomu padara tās amelanotiskās jeb pigmentu nesaturošās formas, kad raksturīgās pigmenta izmaiņas nemaz nevēro, melanomai atgādinot blāvi iesārtu ādas veidojumu. Ja melanoma šajā posmā tiek atklāta un ķirurģiski likvidēta, tad ir iespēja izvairīties no audzēja recidīva un metastāžu veidošanās. Problēmas rodas tad, ja laikus netiek uzsākta vēža ārstēšana, un tas ir izplatījies visā organismā. Tāpēc melanoma ir bīstama.

Ievēro!

 • Ādas veidojumus vislabāk spēj izvērtēt dermatologs, kas apguvis dermatoskopijas metodi. 20 un pat 140x palielinājumā, ko sniedz digitālā dermatoskopija, iespējams izvērtēt dažādas asinsvadu, pigmentu un citu veidu struktūras, kas ļauj noteikt pareizu diagnozi.
 • Ieteicams regulāri veikt pašizmeklēšanos. Veicot ādas apskati, var izmantot spoguli un aicināt palīgā mājiniekus, kā arī speciālistus, kurus regulāri apmeklē – frizieri, masieri, fizioterapeitu u.c.
 • Regulāri izmanto saules aizsarglīdzekļus – cepures, saulesbrilles, piemērotu apģērbu, saules aizsargkrēmu ar UVB aizsardzības faktoru SPF50+.
 • Neuzturies saulē ilgāk par 20 minūtēm, kā arī pastaigām un citām āra aktivitātēm izvēlies laiku, kad UV starojums ir mazāk agresīvs - dienas pirmajā pusē līdz plkst. 10.00 vai pēcpudienā pēc plkst. 17.00.

 
Piesakies uz ādas veselības pārbaudi!

 • ''Dermatoloģijas klīnika'' tālr.: 67847102, Skanstes ielā 50, Rīgā, www.dermaclinic.lv
 • ''Medicīnas centrs TK ''Spice'', tālr.: 29993706, Lielirbes ielā 29, T/K Spice  2. stāvā, Rīgā, www.vc4.lv;
 • Estētiskās medicīnas klīnika ''4. Dimensija'', tālr.: 67016716, 26623624, Tallinas ielā 18, Rīgā  www.dimensija.lv;
 • ''Diagnostikas centrs'', tālr.: 67144031, 29296313, Grebenščikova ielā 1, Rīgā www.vc4diagnostikascentrs.lv;
 • ''Valdlauči'', tālr.: 67896345, 28622336, Atpūtas ielā 5, Valdlaučoa, Ķekavas pagastā www.vc4diagnostikascentrs.lv;
 • ''Mārupe'', tālr.: 20004039, Pededzes ielā 10, Mārupē, www.vc4.lv;
 • Medicīnas centrs T/C ''Origo'' , tālr.: 67847720, 29339347, Satekles ielā 2B, 3. stāvā, Rīgā; 
 • ''Juglas klīnika'' , Brīvības gatve 410, 5. stāvā, Rīgā, www.juglasklinika.lv;
 • ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmums ''Capital Clinic Riga'', tālr.: 66333333, 29334224, Duntes ielā 15A, Rīgā, www.capitalclinicriga.lv .


''Veselības centrs 4'' dermatologi >>

Saistītas ziņas

news-img
25.04.2024.

Darba laiks svētkos

news-img
07.06.2024.

JAUNUMS! Otolaringologa (LOR) pakalpojumi tagad pieejami arī filiālē ''Valdlauči''

news-img
31.05.2024.

Konference ''Bērnu un jauniešu psihoemocionālā veselība''

news-img
29.05.2024.

Vasarā izmaiņas grupu nodarbību grafikā

news-img
28.05.2024.

SIA ''Vizuālā diagnostika'' Jūrmalā atklāj ''Magnētiskās rezonanses centru''

news-img
24.05.2024.

''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds pasniedz Rūdolfa Skaidrā balvu

news-img
23.05.2024.

Kolposkopija ar ''DEKA'' ColpoScan: augsta precizitāte, ātrums, drošs pielietojums

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
21.05.2024.

Kā bērniem ar autiskā spektra traucējumiem var palīdzēt mākslas terapija?

news-img
20.05.2024.

Sāpes nav jācieš! Uzziniet, kā jums var palīdzēt algologs un citi speciālisti

Visas ziņas