news-img

Publicēšanas datums: 17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

Konsultēja ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika''  dermatoloģe Karīna Zavorina


Šī stāsta centrā ir VIŅŠ - vīrietis, kura dzīvība jau bija patiesi apdraudēta. Varam teikt, ka viņam paveicās, palaimējās, jo viņš ieklausījās sievas teiktajā, kura pamudināja vīru aiziet pie dermatologa un pārbaudīt dzimumzīmes. Sieva, kura strādā medicīnas jomā, zināja, ka jāpievērš uzmanība atšķirīgajām dzimumzīmēm, ka ļaundabīgs veidojums var atrasties arī ikdienā ne pārāk redzamā vietā vai arī vietā, ko saule neapspīd vai apspīd ļoti reti. Ieraugot uz vīra ādas aizdomīga izskata dzimumzīmi, viņa ieteica ar ārsta apmeklējumu nekavēties.

Vīrietis, sauksim viņu par Raivi, ir tieši pašos labākajos spēka gados – viņam ir 37. Raivis ir sportisks vīrietis, viņam ir aktīvs dzīvesveids. Viņš ir arī trīs bērnu tēvs. Piebilstams, ka viņš arī regulāri rūpējas par savu veselību, tomēr aizdomīgo dzimumzīmi pats viņš nebūtu pamanījis.


Situācija izrādījās kritiska – ārsts atklāja melanomu – ādas vēzi, kas ir viena no agresīvākajām vēža formām. Tieši tik šokējoši! Labākais šajā situācijā ir tas, ka vēzis tika atklāts tā sākotnējā stadijā un ka, liekot kopā labāko, ko mūsdienu medicīna piedāvā, vīrieša dzīvību bija iespējams glābt.
Varam tikai iztēloties, kas notiek cilvēku galvās pēc līdzīgas ziņas saņemšanas, bet viena no domām, visticamāk, ir: cik labi, ka aizgāju uz veselības pārbaudi salīdzinoši drīz, nevis, piemēram, pēc gada, cik labi, ka tā ir sākumstadija un cik labi, ka ārstiem ir plāns, kā rīkoties, ka pastāv iespēja izārstēties un dzīvot tālāk.

Pati lielākā mācība, ko sniedz šī situācija un ko vajadzētu ņemt vērā visiem: PROFILAKTISKAJĀM PĀRBAUDĒM IR NOZĪME!


Raivis neslēpj savu pieredzi, lai, tās mudināti, arī citi pievērstu lielāku uzmanību ādas veselībai:
''Sākšu ar to, cik tomēr svarīgi ir, ka kāds, piemēram, dzīvesbiedrs pamana, ierauga dzimumzīmju izmaiņas. Es noteikti ieteiktu reizi gadā aiziet pie dermatologa, kas veic skrīningu un apskata visu ķermeni, novērtē, vai dzimumzīmes nav mainījušas izskatu. Tā nu es pirms gada aizgāju, un viena aizdomīga dzimumzīme tika atrasta. Dermatologs ieteica atgriezties pēc 3-4 mēnešiem, lai vēlreiz pārbaudītu gan šo, gan pārējās dzimumzīmes. Es aizņemtības dēļ aizgāju vēlāk, kādus 4 mēnešus pavilku garumā. Tad dermatologs uzreiz norādīja, ka jāiet pie ķirurga un dzimumzīme jāizgriež, jo bija ļoti lielas aizdomas par iespējamo melanomu. Ķirurgs izgrieza, es sagaidīju histoloģiskās analīzes un atklājās, ka ir ļaundabīgs veidojums – melanoma. Tad bija jāgriež otrreiz – plašākā diametrā un dziļāk, lai paņemtu vairāk audu. Man paveicās, paldies Dievam! Bet, teikšu godīgi, biju ļoti, ļoti satraucies. Ir ģimene un viss pārējais, kas svarīgs, un šādās situācijās cilvēks ļoti dziļi aizdomājas par dzīvi. Turpmāk regulāri ir jāveic visa ķermeņa dzimumzīmju pārbaude, un mūsdienās tas ir ļoti aktuāls jautājums daudziem. Saku lielu paldies ''Veselības centram 4'' par veikto darbu un esmu bezgala priecīgs, ka izdevās ātri un veiksmīgi šo veselības problēmu atrisināt.''

Ievēro!

 • Ādas veidojumus vislabāk spēj izvērtēt dermatologs, kas apguvis dermatoskopijas metodi. 20 un pat 140x palielinājumā, ko sniedz digitālā dermatoskopija, iespējams izvērtēt dažādas asinsvadu, pigmentu un citu veidu struktūras, kas ļauj noteikt pareizu diagnozi. Tāpēc vismaz reizi gadā visiem jāpārbauda ādas veselība, bet, ja pamanīta kāda aizdomīga dzimumzīme vai veidojums - nekavējoties.
 • Ieteicams regulāri veikt pašizmeklēšanos, pievēršot īpašu uzmanību jauniem veidojumiem, tam, vai kāda dzimumzīme nav pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, izskatu - krāsu, formu. Ja dzimumzīme sākusi radīt aizdomas, tas ir nopietns iemesls, lai dotos pie ārsta. Veicot pašizmeklēšanos, jāatceras arī par ādas slēptajām vietām: galvas mataino daļu; aiz ausīm; pirkstu starpām; pēdām; muguru; sēžu; augšstilbiem. Veicot ādas apskati, var izmantot spoguli un aicināt palīgā mājiniekus, kā arī speciālistus, kurus regulāri apmeklē – frizieri, masieri, fizioterapeitu u.c.

Atceries!

 • Melanoma ir viena no agresīvākajām vēža formām. Tā strauji izplatās un, lai gan terapijas iespējas metastātiskas slimības gadījumā ir paplašinājušās un kļuvušas modernākas, tomēr tās joprojām ir ierobežotas. Taču risks saslimt ar ādas vēzi dažādu faktoru dēļ arvien palielinās, jo vides piesārņojuma ietekmē attiecīgi palielinās arī saules staru slodze, pieaugot tās kaitīgajai ietekmei uz ādu.
 • Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi. Turklāt vīriešiem melanomas biežums ir nedaudz augstāks nekā sievietēm. Tas var būt saistīts, piemēram, ar profesionālu darbību vai brīvā laika pavadīšanu ar ilgstošu uzturēšanos saulē. Tāpat vīrieši bieži vien atliek ārsta apmeklējumu līdz galēji pēdējam brīdim, tādēļ melanoma tiek diagnosticēta novēloti. Ādas vēzis var attīstīties arī vietās, kur saules stari nepiekļūst vai piekļūst pavisam maz - uz gļotādām, dzimumorgāniem, pēdām u.c.

 Der zināt

 • Melanomai ir četras stadijas. Tās tiek iedalītas atbilstoši melanomas biezumam jeb dziļumam, kur katram milimetram ir būtiska nozīme.
 • Melanomas audzējs agrīnās stadijās atrodas tikai ādā, tas izskatās kā maza, melna dzimumzīme vai pigments, kas, iespējams, nemaz netraucē, tāpēc tā ir tik mānīga. Turklāt melanomai iespējamas arī bezpigmenta formas, kad tā var atgādināt sārtu vai ādas krāsas veidojumu. Ja melanoma šajā posmā tiek atklāta un ķirurģiski likvidēta, tad ir iespēja izvairīties no audzēja recidīva un metastāžu veidošanās. Problēmas rodas tad, ja laikus netiek uzsākta vēža ārstēšana, un tā metastāzes ir izplatījušās organismā. Tāpēc melanoma ir bīstama.
 • Ultravioletais starojums ir būtisks melanomu veicinošs faktors. Lai arī mūsu mērenajā klimata zonā saule nešķiet pārāk intensīva, ar to pietiek, lai apdraudētu reģionam raksturīgo gaišo ādu. Nedrīkst piemirst arī par ceļojumiem tuvāk ekvatoram, kur saule ir daudz dzēlīgāka. Pārmērīga uzturēšanās tiešos saules staros, nemaz nerunājot par solāriju apmeklēšanu, kļūst par nāvējošu draudu. Lai gan šim faktoram piemīt kumulatīvs efekts – saslimšanas risku ietekmē katra UV staros pavadītā mūža stunda, tomēr bīstamas mutācijas var rasties pēc katras atrašanās intensīvos saules staros, īpaši, ja rodas apdegums. Viskaitīgā UV staru ietekme ir bērnībā. Melanomas attīstības risks ir augstāks arī indivīdiem ar gaišāku ādas tipu, lielu dzimumzīmju skaitu un ādas vēzi ģimenes anamnēzē.
 • Apdraudējumu palielina joprojām aktuālais mīts par veselīgo iedegumu un plašās ceļošanas iespējas uz siltajām zemēm, kur UV starojums ir vēl intensīvāks. Turklāt atvaļinājumu laikā cilvēki cenšas dažu dienu un nedēļu laikā iegūt visas vasaras vērtu iedegumu, kas ievērojami paaugstina audzēju risku.
 • Labā ziņa: stereotips, ka sauļošanās ir veselīga, sāk mazināties, un cilvēki sāk izprast pareizu saules higiēnu – regulāri izmantot saules aizsarglīdzekļus – cepures, saulesbrilles, piemērotu apģērbu, saules aizsargkrēmu ar UVB aizsardzības faktoru SPF50, neuzturēties saulē ilgāk par 20 minūtēm un laikā, kad UV starojums ir mazāk agresīvs - dienas pirmajā pusē līdz plkst. 10.00 vai pēcpudienā pēc 17.00


Dermatologi atgādina, ka ikvienam cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību. Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams. Dermatoskopija ļauj konstatēt ādas vēzi arī ļoti agrīnā stadijā, kamēr nav radušies slimības sarežģījumi un tas ir vienkārši ārstējams. Tādēļ speciālisti katram iesaka pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus vismaz vienu reizi gadā, jo vienīgā iespēja izvairīties un uzvarēt ādas vēzi ir laikus veikta diagnostika un profilakse.


Piesakies uz ādas veselības pārbaudi!

 • ''Dermatoloģijas klīnika'' tālr.: 67847102, Skanstes ielā 50, Rīgā, www.dermaclinic.lv
 • ''Medicīnas centrs TK ''Spice'', tālr.: 29993706, Lielirbes ielā 29, T/K Spice  2. stāvā, Rīgā, www.vc4.lv;
 • Estētiskās medicīnas klīnika ''4. Dimensija'', tālr.: 67016716, 26623624, Tallinas ielā 18, Rīgā  www.dimensija.lv;
 • ''Diagnostikas centrs'', tālr.: 67144031, 29296313, Grebenščikova ielā 1, Rīgā www.vc4diagnostikascentrs.lv;
 • ''Valdlauči'', tālr.: 67896345, 28622336, Atpūtas ielā 5, Valdlaučoa, Ķekavas pagastā www.vc4diagnostikascentrs.lv;
 • ''Mārupe'', tālr.: 20004039, Pededzes ielā 10, Mārupē, www.vc4.lv;
 • Medicīnas centrs T/C ''Origo'' , tālr.: 67847720, 29339347, Satekles ielā 2B, 3. stāvā, Rīgā; 
 • ''Juglas klīnika'' , Brīvības gatve 410, 5. stāvā, Rīgā, www.juglasklinika.lv;
 • ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmums ''Capital Clinic Riga'', tālr.: 66333333, 29334224, Duntes ielā 15A, Rīgā, www.capitalclinicriga.lv .

''Veselības centrs 4'' dermatologi >>

Saistītas ziņas

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

Visas ziņas