news-img

Publicēšanas datums: 20.02.2020.

Traucējošais sausums

No maksts sausuma nemirst, bet dzīves kvalitāte no tā cieš pamatīgi, jo tā ir pati jutīgākā vieta sievietes ķermenī – plānā gļotāda uzreiz reaģē, ja izmainās ierastā, komfortablā mikrovide. Kā noturēt intīmo komfortu? Kā justies labi jebkurā vecumā? Konsultē ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļas vadītāja, Latvijas Estētiskās ginekoloģijas asociācijas valdes locekle, ginekoloģe dzemdību speciāliste dr. Ilona Kampara.

 • Jau kopš kāda laika man ir izteikts sausums intīmajā vietā. Draugs no manis attālinājies, tāds kā distancējies, jo man šī sausuma dēļ nav arī nekādu seksuālo vēlmju. Tur viss dedzina, niez, seksa laikā sāp. Arī ikdienā ļoti traucē. Varbūt pie vainas stress? Darbā ir ļoti stresaina situācija?
 • Aptuveni četrus gadus man ir menopauze, tas sagādā lielu diskomfortu. Ir ļoti liels sausums makstī, man negribas seksu ar vīru. Līdz ar to arī laulība, šķiet, drīz sāks šķobīties. Ko es varētu darīt, lai tā nebūtu?
 • Ļoti nepatīkami ir, ka seksa laikā jau pēc 10 minūtēm man ir traka dedzināšana makstī, ja mēs turpinām, tad sāk pat asiņot. Pēc tam vēl divas nedēļas sāp un sūrst, var redzēt apsārtumu, pat iekaisumu. Arī lubrikanti vairs nepalīdz. Man šī problēma jau ir vairākus gadus. Iepriekš man tika konstatēta sēnīte, bet to izārstēja. Kā man rīkoties?
 • Kopš nelietoju kontracepcijas tabletes, mana intīmā vietiņa ir ļoti jutīga, īpaši dedzina ap mazajām kaunuma lūpām. Kādu laiku ir labāk, tad atkal tas atgriežas. Dedzināšanas sajūta parādās arī citās vietās. Ir veiktas analīzes – sēnītes, baktēriju nav. Ko darīt?
 • Tagad divus mēnešus lietoju citas kontracepcijas tabletes – ārste ieteica, jo man jau ir 43 gadi. Ievēroju, ka kopš dzeru šīs jaunās tabletes, man ir sausums makstī un parādās sāpes dzimumakta laikā. Kā mums abiem rīkoties, lai sekss atkal sagādātu prieku?
 • Mēnešreižu laikā es lietoju tamponus. Pirmajās trijās dienās nekādu problēmu nav, bet pēc tam makstī rodas sausums un tamponu knapi var ielikt. Man nepatīk izmantot paketes, to es nevēlētos. Ko man darīt, lai es varētu bez problēmām izmantot tamponus?
 • Mēnešreižu laikā es vienmēr jūtos nepatīkami un bieži mazgājos, izmantojot intīmos mazgāšanās līdzekļus. Kad reizes beidzas, parādās sausuma sajūta, niez, tādēļ es mazgājos vēl biežāk. Varbūt tur tā problēma? Ko man darīt?
 • Pirms mēneša man piedzima otrais bērniņš. Tagad man ir tāda viegla niezēšanas sajūta intīmajā vietā. Vai varētu būt, ka radies maksts sausums? Ko man darīt? Hormonus nevaru lietot, jo baroju bērnu ar krūti.
 • Man ir depresija un jau vairākus gadus lietoju antidepresantus. Aptuveni arī kopš tā laika man ir problēma, ka mīlējoties man makstī nerodas miklums. Es sajūtu uzbudinājumu, taču mana maksts tāpat ir sausa, un intīmās attiecības nesagādā vairs prieku. Vai tiešām var būt, ka antidepresanti to ietekmē?
 • Man ir sausums intīmajā zonā un man ir tendence bieži saslimt ar sēnīšu infekciju. Īpaši pēc seksa izjūtu sausumu un drošības pēc ieziešu ziedi pret sēnīšu infekciju. Bieži vien jau tad izjūtu dedzināšanu. Vai varu kaut ko pasākt, lai tā nebūtu un ziede nebūtu visu laiku jāizmanto?

Šādus un daudzus citus jautājumus uzdod sievietes ginekologa apmkelējumu laikā. Un ir labi, ka sievietes par to runā, jo mūsdienās ir vairākas metodes, kas ļauj šīs problēmas novērst. Pie ārsta ir jānāk, lai, pirmkārt jau noteiktu maksts sausuma iemeslu, jo tie ir dažādi, un pēc tam izvēlētos piemērotāko ārstēšanas metodi. Arī sāpēm seksa laikā un seksuālam vēsumam var būt dažādi iemesli. Tomēr, lai kādi būtu maksts sausuma iemesli un lai kādā dzīves posmā un vecumā sieviete būtu, katra vēlas justies labi un komfortabli intīmajā dzīvē, justies mīlēta un iekārojama.

Maksts sausums patiešām ir viena no biežākajām sūdzībām ne tikai premenopauzes, menopauzes un pēcmenopauzes laikā, bet arī pēcdzemdību periodā, vairāku ar hormonālām izmaiņām saistītu iemeslu un medikamentu lietošanas dēļ.  Šie simptomi negatīvi ietekmē ne tikai attiecības ar partneri, bet arī sausā gļotāda ir iekaisuma un infekcijas avots, kas izpaužas ar dedzināšanu, sūrstēšanu vulvas un maksts apvidū.  

''Gadiem ilgi kā galveno risinājumu varējām ieteikt hormonaizstājējterapiju (HAT), dažādus lubrikantus, hormonus saturošas svecītes un vaginālos krēmus, kas problēmas atrisināja īstermiņā. Tagad mūsu ''arsenālā'' ir vairākas mūsdienīgas metodes – gan lāzerterapija, gan ginekoloģiskās injekcijas (hialuronskābes, PRP, I-PRF, A-PRF)'', saka ginekoloģe Ilona Kampara.

Lāzerterapija

MonaLisa Touch®. Varam piedāvāt procedūru, kas pazīstama ar nosaukumu MonaLisa Touch. Tā novērš gan maksts sausumu, gan arī citas intīmās zonas problēmas ilgtermiņā (pēc 2–4 procedūrām rezultāts saglabājas apmēram pusotru gadu). Šī ir droša frakcionētā CO2 lāzerterapijas metode, ko izstrādājis ražotājs ''DEKA''. Lāzers saudzējoši iedarbojas uz maksts epitēliju un pamodina šūnas, kas ir iesnaudušās, piemēram, menopauzes iespaidā. Rezultātā pieaug maksts tonuss, uzlabojas audu trofika un gļotādas apasiņošana, atjaunojas elastīna un kolagēnās šķiedras, kas uzlabo sievietes ārējo dzimumorgānu izskatu. Atjaunojas maksts audi, muskuļu tonuss un maksts funkcionalitāte, paaugstinās tās jutīgums, mazinās maksts sausums un urinācijas problēmas.

FemiLift®. Iedarbojas līdzīgi kā procedūra MonaLisa Touch. FemiLift piedāvā iespējas kvalitatīvi, ātri, bez sāpēm, anestēzijas, vecuma ierobežojuma un blaknēm veikt gan ārstnieciskās, gan estētiskās ginekoloģijas procedūras ne tikai slodzes urīna nesaturēšanas ārstēšanai un maksts kanāla tvirtuma atjaunošanai, bet arī maksts sausuma un atkārtotu infekciju novēršanai. Vēlamā terapeitiskā un estētiskā efekta sasniegšanai nepieciešamas 3 procedūras ar 4-5 nedēļu starplaiku.

Ginekoloģiskās injekcijas

Estētiskā medicīna mūsdienās piedāvā arvien labākas iespējas parūpēties par skaistumu, jauneklīgumu, veselību, labsajūtu – arī sievietes intīmajās zonās. Jau vairākus gadus sievietes intīmās veselības uzlabošanai ginekologi izmanto arī injekcijas.

Pastāv vairākas metodes un pildvielas, ar kurām ginekoloģiskās injekcijas var veikt, taču viens no pēdējo gadu perspektīvākajiem sasniegumiem medicīnā un estētiskajā ginekoloģijā ir injekcijas, kurās tiek izmantotas pašas pacientes asinis. Tās veicina dabisku ādas un audu atjaunošanu un ļauj ilgāk saglabāt jauneklīgu izskatu.

PRP injekcijas – tās lieto intīmās zonas ādas un gļotādas ārstēšanai un atjaunošanai, sausuma, rētu, niezes, diskomforta, virsmas kairinājuma, seksuālās disfunkcijas un dermatoloģisku slimību ārstēšanai. Veicina rētu un ādas/gļotādas bojājumu dzīšanu, vulvas distrofisko slimību koriģēšanu, mazina menopauzes uroģenitālā sindroma izpausmes, uzlabo erogēno zonu funkciju, koriģē gadu gaitā radītās intīmās zonas fizioloģiskās izmaiņas, uzlabojot funkciju un dzīves kvalitāti.

PRF injekcijas (I-PRF – I no angļu val. injected, A-PRF – A no angļu valodas advanced) – ārstē hroniskas vulvas slimības (leikoplakija), iedarbojoties tieši uz problēmzonu, atjauno maksts gļotādas stāvokli, uzlabo tās tvirtumu, mazina sausumu un seksuālo disfunkciju. Efektīvi mazina pēcdzemdību diskomfortu, plīsumu/iegriezumu rētas, strijas. PRF injekcijas izmanto menopauzes uroģenitāla sindroma izpausmju mazināšanai, slodzes urīna nesaturēšanas gadījumos, arī kā papildu terapiju pēc lāzerprocedūras.

PRF ir biomateriāls, ko iegūst centrifugējot no pašas pacientes asinīm. Tas satur trombocītus, leikocītus, limfocītus, monocītus, neitrofilus un cilmes šūnas un stimulē jauno asinsvadu veidošanos, kaulu un mīksto audu atjaunošanos, paātrina dzīšanas procesus. Trombocīti ādā izdala augšanas faktorus (proteīnus), kas stimulē fibroblastu šūnu proliferāciju un ārpusšūnu matrices komponentu (elastīns un kolagēns) sintēzi. Vissvarīgākā PRF īpašība ir lēna augšanas faktoru izdalīšanās. Rezultātā ievērojami uzlabojas ādas elastīgums, samazinās mazi ādas un gļotādas defekti, krunciņas, āda kļūst redzami starojošāka un veselīgāka. I-PRF procedūra samazina defektu un krunciņas dziļumu, darbojoties kā dabiska pildviela.

PRF princips slēpjas mūsu pašu asins unikālajā sastāvā, kura iedarbība ir daudz efektīvāka par dažādiem ķīmiskajiem preparātiem. Procedūra sākas ar neliela daudzuma asins noņemšanu no pacienta vēnas. Tad asins tiek ievietotas centrifūgā, rezultātā tiek iegūta īpaša asins struktūra, kas izdala asins šūnu augšanas faktora koncentrātu. Savukārt šis augšanas faktors kopā ar vitamīniem, aminoskābēm, olbaltumu un citām bioloģiski aktīvām vielām stimulē šūnu reģenerāciju un spēj nodrošināt jauna augstvērtīgāka kolagēna un hialuronskābes sintēzi. Metode ir pilnīgi dabiska un droša, tā neizraisa alerģiskas blakusparādības un infekciju risku. PRF ievades tehnikas: mikronīdlings, makropapulas, augmentācija (zudušo audu apjoma atjaunošana).

PRF indikācijas: ādas mitruma līmeņa atjaunošana, ādas elastības un krāsas uzlabošana, audu defektu un grumbiņu mazināšana un izlīdzināšana, rētaudu izlīdzināšana, ādas dzīšanas procesu uzlabošana pēc dažādām rejuvenācijas procedūrām (ķīmiskie pīlingi, lāzerķirurģija, frakcionēta radiofrekvence u.c.), ādas atjaunošana pēc operācijām, traumām, apdegumiem, celulīta ārstēšana un striju mazināšana, ādas barjeras problēmas (jutīga, sausa, alerģiska, dehidratēta āda).

A-PRF – uzlabotais (advanced) PRF satur palielinātu balto šūnu skaitu (monocīti un neitrofilie leikocīti), tas ievērojami uzlabo rezultātu. Lai monocīti būtu aktīvi, ir nepieciešami arī granulocīti (neitrofilie leikocīti), tie ierosina monocītu transformāciju makrofāgos.

Cleopatra technique injekcijas (I-PRF un A-PRF) ir jaunums ginekoloģijā – metode, kas apvieno divus autologo šūnu materiālus, t.i., I-PRF+ un A-PRF metodi, ļaujot vēlamo rezultātu sasniegt vēl pārliecinošāk. Tās veikšanai injicējamo vielu iegūst, izmantojot divas dažādas asins centrifugēšanas metodes, pēc tam iegūto materiālu apvienojot vienā un injicējot zonās, kur nepieciešams uzlabojums. Tā ir unikāla metode, kas, pateicoties augstas koncentrācijas fibrīna veidotajai 3D fibrīna matricei, dod iespēju vienlaikus gan reģenerēt/atjaunot audus, gan veidot apjomu (pildvielas jeb tā sauktā fillera funkcija).

Cleopatra technique izmanto:

 • maksts sausuma novēršanai,
 • pēcdzemdību diskomforta mazināšanai,
 • plīsumu/iegriezumu rētu, kā arī striju mazināšanai,
 • ādas un audu elastības uzlabošanai, audu reģenerācijai,
 • audu apjoma atjaunošanai,
 • kaunuma lūpu formas korekcijai,
 • maksts spraugas korekcijai,
 • maksts tvirtuma atjaunošanai,
 • hronisku vulvas slimību ārstēšanai, iedarbojoties tieši uz problēmzonu.

Šī metode ļauj arī izlīdzināt, mazināt vai novērst pēcdzemdību, ķeizargrieziena, laparoskopisko operāciju rētas, kā arī strijas, izmantojot mikronīdlinga metodi ar jaunāko mikroadatu ierīci Mesoestetic m.pen.pro.

PRP un PRF procedūras ieteicams veikt četras reizes pēc kārtas ik pēc trim nedēļām. Procedūras laikā jūtams minimāls diskomforts, jo tā tiek veikta ar smalku nanoadatu, kas praktiski neizraisa sāpes. Pirmā iedarbība novērojama 2–3 nedēļu laikā, maksimālo efektu sasniedzot 3–5 mēnešu laikā.

Labāka iespējamā rezultāta sasniegšanai ginekoloģiskās injekcijas ieteicams apvienot ar vulvovaginālās atjaunināšanas lāzerprocedūrām, tās var apvienot arī ar mazo kaunuma lūpu korekcijas operāciju.

BTL EMSella krēsls

Mazā iegurņa pamatnes muskuļu miostimulācija ar BTL EMSella krēslu ir ērta, efektīva procedūra, kuras laikā dažādas mazā iegurņa problēmas iespējams atrisināt bez piepūles un diskomforta. Šī procedūra ir piemērota:

• urīna nesaturēšanas gadījumos;
• dzimumorgānu noslīdējumu – prolapsa gadījumos;
• premenopauzes vai menopauzes laikā novērojat
• ja ir radušies mazā iegurņa cirkulācijas un asinsrites traucējumi, maksts iekaisumi, sausums;
• hemoroidālu problēmu gadījumos;
• ja ir samazinājusies intīmā bauda;
• profilaktiskai iegurņa pamatnes nostiprināšanai.

Jekaterinas (35 gadi) pieredze: ''Pēc trešā bērniņa piedzimšanas manas maksts dobums bija kļuvis ļoti sauss. Tas radīja izteiktu diskomfortu un bažas par veselības un dzimumdzīves turpmāko kvalitāti. Sākumā problēmas risināšanai ginekologs bija ieteicis lietot svecītes. Diemžēl medikamenti nelīdzēja. Sekojot draudzenes ieteikumam, vērsos pie ginekologa ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā. Kopīgi nonācām pie slēdziena, ka MonaLisa Touch® procedūra būs visefektīvākais risinājums. Procedūra bija jāveic trīs reizes ar vairāku nedēļu starplaiku, tā ir ātra un mazsāpīga. Lielu atbalstu sniedza ārstes iejūtīgā un rūpīgā attieksme. Pēc aktīvā kursa beigām periodiski jāveic profilakses procedūra. Uzlabojumi sekoja strauji, un tie ir pārsteidzoši. Varu droši apgalvot, ka ieguldītais laiks un līdzekļi ir nenovērtējamo rezultātu vērti. Esmu atguvusi to, ko jau sāku uzskatīt par zudušu!''

 

Saistītas ziņas

news-img
10.07.2024.

Jaunākās paaudzes lāzeriekārtas un pieredzējis lāzeroftalmologs

news-img
07.06.2024.

JAUNUMS! Otolaringologa (LOR) pakalpojumi tagad pieejami arī filiālē ''Valdlauči''

news-img
31.05.2024.

Konference ''Bērnu un jauniešu psihoemocionālā veselība''

news-img
28.05.2024.

SIA ''Vizuālā diagnostika'' Jūrmalā atklāj ''Magnētiskās rezonanses centru''

news-img
24.05.2024.

''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds pasniedz Rūdolfa Skaidrā balvu

news-img
23.05.2024.

Kolposkopija ar ''DEKA'' ColpoScan: augsta precizitāte, ātrums, drošs pielietojums

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
21.05.2024.

Kā bērniem ar autiskā spektra traucējumiem var palīdzēt mākslas terapija?

news-img
20.05.2024.

Sāpes nav jācieš! Uzziniet, kā jums var palīdzēt algologs un citi speciālisti

news-img
15.05.2024.

Rūpes par bērnu attīstību, fizisko un psihoemocionālo veselību

Visas ziņas