news-img

Publicēšanas datums: 05.08.2019.

Ultrasonogrāfija vairogdziedzerim

Ultrasonogrāfija ir vizuālās diagnostikas izmeklējums ar cilvēkam nekaitīgiem augstfrekvences skaņu viļņiem, kas ļauj izvērtēt dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. Ultrasonogrāfijas izmeklējumi bez riska ir veicami arī grūtniecēm. Lasiet rakstu žurnālā ''100 labi padomi'', konsultē ''Veselibas centrs 4'' radioloģe diagnoste Inga Naļivaiko.

Veicot vairogdziedzera izmeklējumu, radiologs vismaz divās projekcijās jeb plaknēs aplūko gan tā labo, gan kreiso daivu, katrai daivai norādot trīs izmērus - šķērsizmēru, biezumu un garenizmēru. Izvērtē arī paša vairogdziedzera izskatu - tas parāda, vai organismā norisinās kādi procesi, kas to ir izmainījuši. Ultrasonogrāfijā arī var precīzi noteikt, kur tieši vairogdziedzerī atrodas mezgli, kādi ir to veidi un daudzums. Būtiski izvērtēt arī pašus mezglus - vai tie ir kalcināti un kādi (mikrokalcināti, makrokalcināti, olas čaumalas tipa kalcināti), kāda ir to ehogenitāte (akustiskais blīvums) un kontūras. Radiologs noteikti apskata arī limfmezglus kakla daļā.

Viss redzētais radiologam ļauj sniegt mezglu novērtējumu no 1 līdz 5;

1 apzīmē neizmainītu vairogdziedzeri, taču 5 norāda uz ļoti augstu ļaundabīguma risku. Ja mezgla vērtējums ir 4, to iedala sīkāk apakšgrupās (A - nedaudz palielināts ļaundabīgā audzēja risks, C - augsts risks).

Gadījumos, kad ir jāpaņem materiāls (šūnas) no mezgla, veic procedūru, ko sauc par aspirācijas biopsiju un kas arī notiek, lietojot ultrasonogrāfiju.

Vēl, īpaši, ja ir aizdomas par vairogdziedzera ļaundabīgu saslimšanu, papildus var veikt sonoelastogrāfiju (tā pamatojas uz audu elastīguma mērījumiem, pēc kuriem speciālas programmas atšķir ļaundabīga audzēja audus no citiem normāliem audiem), jo tā precīzāk parāda veidojuma raksturu, formu un ļauj atklāt vēzi agrīni. Sonoelastogrāfija ir neinvazīva izmeklēšanas metode, un tā tika radīta krūts vēža agrīnai diagnostikai, bet tagad veiksmīgi tiek lietota arī vairogdziedzera, aknu un citu orgānu pārbaudei.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2019. gada jūlija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
12.08.2019.

Izvingrinām krūtis

news-img
09.08.2019.

Tetovējumi: riski un komplikācijas

news-img
01.08.2019.

Melanoma!

news-img
28.07.2019.

Vieglāk ar kompresijas zeķēm!

news-img
28.07.2019.

Neredzamais senioru drauds - kaulu slimības

news-img
11.07.2019.

Osteoporoze: trausli kauli viegli lūst

news-img
09.07.2019.

Vizuāls defekts: Mazsvarīgs vai tomēr klīniski nozīmīgs?

news-img
08.07.2019.

Datoru un viedierīču ekrānu izstarotā zilā gaisma veicina novecošanos

news-img
05.07.2019.

Pil un pil un – iepil...

news-img
27.06.2019.

Vēnu mazspēja senioru vecumā

Visas ziņas