news-img

Publicēšanas datums: 05.08.2019.

Ultrasonogrāfija vairogdziedzerim

Ultrasonogrāfija ir vizuālās diagnostikas izmeklējums ar cilvēkam nekaitīgiem augstfrekvences skaņu viļņiem, kas ļauj izvērtēt dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. Ultrasonogrāfijas izmeklējumi bez riska ir veicami arī grūtniecēm. Lasiet rakstu žurnālā ''100 labi padomi'', konsultē ''Veselibas centrs 4'' radioloģe diagnoste Inga Naļivaiko.

Veicot vairogdziedzera izmeklējumu, radiologs vismaz divās projekcijās jeb plaknēs aplūko gan tā labo, gan kreiso daivu, katrai daivai norādot trīs izmērus - šķērsizmēru, biezumu un garenizmēru. Izvērtē arī paša vairogdziedzera izskatu - tas parāda, vai organismā norisinās kādi procesi, kas to ir izmainījuši. Ultrasonogrāfijā arī var precīzi noteikt, kur tieši vairogdziedzerī atrodas mezgli, kādi ir to veidi un daudzums. Būtiski izvērtēt arī pašus mezglus - vai tie ir kalcināti un kādi (mikrokalcināti, makrokalcināti, olas čaumalas tipa kalcināti), kāda ir to ehogenitāte (akustiskais blīvums) un kontūras. Radiologs noteikti apskata arī limfmezglus kakla daļā.

Viss redzētais radiologam ļauj sniegt mezglu novērtējumu no 1 līdz 5;

1 apzīmē neizmainītu vairogdziedzeri, taču 5 norāda uz ļoti augstu ļaundabīguma risku. Ja mezgla vērtējums ir 4, to iedala sīkāk apakšgrupās (A - nedaudz palielināts ļaundabīgā audzēja risks, C - augsts risks).

Gadījumos, kad ir jāpaņem materiāls (šūnas) no mezgla, veic procedūru, ko sauc par aspirācijas biopsiju un kas arī notiek, lietojot ultrasonogrāfiju.

Vēl, īpaši, ja ir aizdomas par vairogdziedzera ļaundabīgu saslimšanu, papildus var veikt sonoelastogrāfiju (tā pamatojas uz audu elastīguma mērījumiem, pēc kuriem speciālas programmas atšķir ļaundabīga audzēja audus no citiem normāliem audiem), jo tā precīzāk parāda veidojuma raksturu, formu un ļauj atklāt vēzi agrīni. Sonoelastogrāfija ir neinvazīva izmeklēšanas metode, un tā tika radīta krūts vēža agrīnai diagnostikai, bet tagad veiksmīgi tiek lietota arī vairogdziedzera, aknu un citu orgānu pārbaudei.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2019. gada jūlija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

news-img
31.05.2022.

Aktīniskās keratozes

news-img
31.05.2022.

Kā pārvarēt stresu pirms eksāmeniem?

news-img
30.05.2022.

Matu aizsardzība vasarā

Visas ziņas