Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 30.04.2019.

10 jautājumi un atbildes, kas noderēs katram, kas skrien

1. Gribu uzsākt skriešanas treniņus, vai drīkstu skriet ar jebkuriem sporta apaviem? Cik liela nozīme ir apavu izvēlei, lai neriskētu gūt pēdas traumas?
Leonardo da Vinči ne velti ir teicis, ka ''Cilvēka pēda ir inženierijas brīnums un mākslas darbs''. Lai nodrošinātu pēdas stabilitāti un aizsardzību, nepieciešams individuāli piemeklēt apavus, ņemot vērā pēdas tipu un skriešanas virsmu. Kļūdaini piemeklēti apavi var sekmēt pēdas rotācijas kustības un palielina dažādu saišu sastiepumu risku. 

2. Skrienot jūtu sāpes celī, kādēļ tā? Kā šo problēmu iespējams atvieglot vai novērst?
Skrējējiem sāpes ceļa locītavā rodas no piezemēšanās izraisīto triecienspēku disbalansa starp ceļa kauliņu un augšstilbu, kas var būt saistīts ar nepareizu ceļa locītavas novietojumu ķermenī vai arī ar palielinātu pēdas iekšējo rotāciju. Lai novērst šo biomehānisko disbalansu, nepieciešams stiprināt un stiept augšstilba priekšējo muskulatūru (m.quadriceps femoris), kā arī samazināt pēdas rotāciju ar ortožu palīdzību.

3. Skrienot sāp papēdis/ potīte/ ahileja cīpsla. Kādēļ tā? Kā šo problēmu iespējams atvieglot vai novērst?
Ahileja cīpslas sāpes var novērst cīpslas stiepšanas vingrinājumi iesildīšanās un atsildīšanās periodā. Potītes sāpes norāda uz pēdas pārlieku rotāciju, tās var mazināt izmantojot pēdas stabilizācijas ortozes. Papēža sāpes izraisa plantārais fascīts, kas ir saistīts ar dažādām pēdasvelves patoloģijām: pārāk augsta vai pārāk zema pēdas velve.

4. Pēc garākiem skriešanas treniņiem vienmēr veidojas noberzumi, bet plāksteris skrienot traucē. Vai ir kāds efektīvs risinājums, lai noberzumi starp pirkstiem netraucētu treniņu procesam?
Ja noberzumi rodas starppirkstu rajonā, ir ieteicams izmantot silikona aizsarggredzenus pirkstiem. Jāatceras, ka noberzumi var būt saistīti ar nepiemērotu skriešanas apavu izmēru. (IZMĒĢINI: pieceļoties uz pirkstgaliem sporta apavos, ar pirkstiem nav jājūt apava purngals).

5. Man ir plakanā pēda. Vai drīkstu skriet pa jebkuru ceļa segumu?
Izmantojot katram ceļa segumam atbilstošus skriešanas apavus un pēdas ortozes, drīkst skriet pa jebkuru virsmu.

6. Vai skriešana ar basām kājām manai veselībai nekaitēs? Dzirdēts, ka skrienot bez apaviem iespējams izvairīties no sāpēm pēdās. Vai tā ir taisnība?
Baskāju skriešana reflektori izraisa biomehāniski drošāko piezemēšanās veidu (uz pēdas vidusdaļu), kas nodrošina pilnvērtīgu amortizāciju un triecienspēka absorbciju. Šo piezemēšanās veidu var izmantot arī skrienot apavos. Bet, ja ir sāpes pēdās, vispirms ir jānosaka un jāizārstē sāpju cēlonis, un baskāju skriešana nav nekāds ārstēšanas līdzeklis. 

7. Kā pēdas vislabāk atpūtināt un sakopt pēc skriešanas treniņa? Kad būtu nepieciešams apmeklēt podologu- pirms vai pēc sacensībām?
Par pēdu ādu jārūpējas regulāri (reizi mēnesī) veicot ārstniecisko pedikīru pie podologa. Podologs ieteiks pēdas ādas aprūpes līdzekļus un apstrādās ādas noberzumus un tulznas, kas parādījās intensīvo treniņu laikā.  

8. Kā notiek pēdu noslodzes mērījums? Cik daudz laika tas aizņems? Vai mērījuma rezultātus iespējams uzzināt uzreiz?
Pēdas noslodzes mērījumi notiek, izmantojot speciālu ierīci ar spiediena jūtīgiem sensoriem, pacientam uzkāpjot uz īpašas aparātvirsmas. Uz datora ekrāna parādās pēdas karte, uzrādot tās vietas un punktus pēdā, kuras ir pārslogotas, un tās, kuras netiek pietiekoši nodarbinātas. Pēdas korekcijas kabinetā speciālists konsultācijas laikā izanalizē iegūtos datus, nosaka diagnozi, informē par profilakses, ārstēšanas un ortozēšanas iespējām katrā individuālā gadījumā. Kopējais konsultācijas ilgums ~ 40 min 

9. Vai pēdu noslodzes mērījumus ir nepieciešams veikt katru gadu, uzsākot skriešanas sezonu?
Pēdu noslodzes mērījumus ir jāveic reizi gadā, lai novērtētu izmaiņu dinamiku un nepieciešamības gadījumā mainīt ārstēšanas taktiku. 

11. Esmu dzirdējis, ka citi skrējēji veic skrējiena biomehānisko analīzi. Kādu informāciju šī analīze man sniegs?
Skrējiena biomehāniskā analīze sniegs informāciju par skriešanas tehniku un to, kā tā atsaucas uz veselību, vai nepastāv traumu riski un kā tos jau preventīvi novērst. Analīze ļauj novērtēt skrējiena efektivitāti visās tā fāzēs, nosaka atkārtotu trieciena spēku absorbcijas mehānismus, kā arī pēdu stabilitāti. Novirzes gadījumos ir iespējams izstrādāt rekomendācijas par skrējiena tehnikas uzlabošanu ar mērķi pasargāt organismu no skriešanas izraisītām traumām pēdas nestabilitātes dēļ.

12. Kā notiek skrējiena biomehāniskā analīze?
Analīzes laikā 10 minūtes jāskrien pa slīdceliņu, skrējiens tiks ierakstīts video, pēc tam ar speciālas programmatūras palīdzību tas tiks izvērtēts. Atzinumu klients saņem elektroniski 3 darba dienu laikā. 

Ja kāda no pēdas funkcijām nedarbojas vai strādā nepareizi, traucējumi rodas visā balsta un kustību sistēmā, izraisot locītavu un muguras sāpes. 

Vairāk informācijas par pēdu diagnostiku meklē šeit>>>
SIA ''Veselības centrs 4'' Pēdu centrs:
Krišjāņa Barona iela 115, Rīga
Tālr.:+ 371 67847200 vai  + 371 25600798

 

Saistītas ziņas

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

Visas ziņas