news-img

Publicēšanas datums: 20.10.2023.

Osteoporozes dienā ārsti atgādina - kaulu blīvuma izmaiņas var noteikt laikus ar osteodensitometriju

20. oktobris – Pasaules Osteoporozes diena

Katru gadu 20. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules Osteoporozes diena. To 1996. gadā iedibināja Nacionālā Osteoporozes biedrība /National Osteoporosis Society (NOS)/Anglijā, kopš 1998. gada to ir atzinusi Pasaules Veselības organizācijai (PVO).

Šogad Osteoporozes dienas aicinājums ir izplatīt vēstījumu ''Stiprini kaulus'' (''Build Better Bones''). Iesaistieties arī Jūs, lai pievērstu uzmanību osteoporozei - vienai no mūsdienās biežāk sastopamajām kaulu slimībām. To dēvē par klusējošo epidēmiju, jo tās radītās sākotnējās izmaiņas norit nemanāmi.

Osteoporoze ir ar vecumu saistīta slimība, kam raksturīgas kaulu blīvuma izmaiņas un palielināts lūzumu risks, kas attiecīgi palielina arī mirstības rādītājus. Lai arī osteoporoze var skart jebkuru cilvēku, no tās visbiežāk un agrāk cieš sievietes (katra trešā sieviete un katrs piektais vīrietis vecumā pēc 50 gadiem cieš no osteoporozes izraisīta lūzuma), taču abiem dzimumiem līdz ar vecumu pieaug iespējamība, ka viņi pieredzēs traumatisku lūzumu. Četrdesmit piecu gadu vecumā osteoporotiska lūzuma risks Rietumeiropā ir 47,3 % sieviešu un 23,8 % vīriešu. 

Galvenais iemesls lūzumu attīstībai ir kaulu blīvuma mazināšanās, proti, mazinās kaula kvalitāte (kaula ģeometrija, mikrostruktūra, matricas kompozīcija). Kaulu blīvumu var ietekmēt daudzi faktori: dzimums, kalcija lietošana, fizisko aktivitāšu biežums, vecums, kad sākusies menopauze, kritienu iespējamība, alkohola lietošana, vides apstākļi, medikamentoza terapija (piemēram, benzodiazepīni, diurētiķi), vecums, smēķēšana, mazs svars, D vitamīna deficīts. Osteoporozes dēļ kauli kļūst vāji un trausli, tāpēc tie viegli var salūst - pat neliela kritiena, trieciena, šķaudīšanas vai pēkšņas kustības rezultātā. Lūzumi, ko izraisa osteoporoze, var būt dzīvībai bīstami un ir būtisks sāpju un ilgstošas ​​invaliditātes cēlonis.

Osteoporoze ir novēršama un ārstējama, taču diemžēl tikai maza daļa pacientu ar paaugstinātu lūzumu risku tiek atbilstoši ārstēti. Jāatzīmē, ka vidējais mugurkaula kakla skriemeļu T-score, noteikts ar osteodensitometriju, 75 gadus vecai sievietei ir -2,5. Tas nozīmē, ka vairāk nekā pusei sieviešu šajā vecumā ir pozitīvi osteoporozes kritēriji.

Lai mazinātu osteoporotisku lūzumu risku, daudzviet pasaulē izstrādātas profilaktiskas un izglītojošas programmas, kas mērķētas diagnostikas un ārstēšanas virzienā. Lielākā daļa programmu domātas pacientiem, kam lūzumi jau bijuši, lai tie neatkārtotos.

Profilaktiskie pasākumi osteoporozes mazināšanai un lūzumu novēršanai ik valstī izstrādājami tā, lai ikviena pacienta un medicīnas speciālista sadarbība būtu ilgstoša un profesionāla, īpašu uzmanību pievēršot pacientiem ar daudzām blakusslimībām. Galvenie uzdevumi ir izglītošana uztura jautājumos, fiziskas aktivitātes veicināšana, ieradumu veidošana (saules nepieciešamība ikdienā, smēķēšanas un alkohola lietošanas atmešana u.c.). Pareizs uzturs ir viens no stūrakmeņiem osteoporozes profilaksē, panākumu atslēga — adekvāta D vitamīna, kalcija un olbaltumvielu lietošana ikdienā!

Osteoporozes diagnostikai veic kaulu minerālvielu blīvuma (KMB) mērījumu jeb osteodensitometriju

Osteodensitometrija ir absolūti nesāpīgs izmeklējums. Pacients tiek noguldīts uz osteodensitometrijas galda, un ar aparātu, kas atrodas apmēram 70 cm augstumā, tiek skenēts viņa kaulu blīvums. Osteodensitometrijas laikā iegūst datu tabulu, kas var būt iekrāsota zaļā, dzeltenā vai sarkanā krāsā. Zaļā krāsa atbilst normai, dzeltenā liecina par osteopēniju, tātad osteoporozes sākuma stadiju, savukārt sarkanā parāda, ka ir osteoporoze. Bet speciālists jebkurā gadījumā vērtēs sīkāk, jo var būt, ka atsevišķās vietās tomēr ir osteoporoze, kaut arī kopējā skalā tā neparādās.

Hologic Horizon

Kad nepieciešama osteodensitometrija?

  • sievietēm pēc 65 gadu vecuma;
  • sievietēm menopauzē pirms 65 gadu vecuma, ja ir riska faktori;
  • vīriešiem pēc 70 gadu vecuma;
  • pacientiem, kuriem ir bijis kaulu lūzums minimālas traumas rezultātā;
  • pacientiem, kuru slimība vai veselības stāvoklis saistās ar samazinātu kaulu masu vai kaulaudu zudumu;
  • pacientiem, kuriem medikamentu lietošana samazina kaulu masu vai izraisa kaulaudu zudumu;
  • pacientiem pirms specifiskas osteoporozes terapijas uzsākšanas
  • pacientiem, kam jāizvērtē osteoporozes ārstēšanas efekts;
  • sievietēm, kuras pārtrauc lietot hormonu aizvietojošo terapiju (HAT) u.c.


Ja pacientam tiek diagnosticēta osteoporoze, īpaši, ja jau noticis lūzums, nekavējoties jāsāk terapija ar specifiskiem medikamentiem, jālieto arī kalcijs un D vitamīns. Tiek nozīmēti medikamenti, kas aptur patoloģisko procesu un veicina KMB atjaunošanos.

Ja jums ir bažas par kaulu veselību un osteoporozes risku, nekavējieties ar ārsta - osteoporozes speciālista apmeklējumu. Ārsts nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus un terapiju!

''Veselības centrs 4'' un ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Diagnostikas centrs'' pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD) jeb valsts apmaksāti, gan maksas osteodensitometrijas izmeklējumi.


Uzziniet vairāk un piesakieties!

''Veselības centrs 4''
Tālr.: 67847100
e-pasts: [email protected] 
Adrese: Krišjāņa Barona iela 117, Rīga


''Veselības centrs 4'' filiāle ''Diagnostikas centrs''
Tālr: 67144031; 67143550; 67144046; 29296313. 
E-pasts: [email protected].
Adrese: Grebenščikova iela 1, Rīga

Saistītas ziņas

news-img
25.04.2024.

Darba laiks svētkos

news-img
24.04.2024.

''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds saņem LDDK atzinību!

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
03.04.2024.

''Veselības centrs 4'' – inovācijas, tehnoloģijas, pieredze, kvalitāte: jau 30 gadus

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
04.03.2024.

Pasargā sevi no ērču encefalīta!

news-img
05.03.2024.

Domāt un rūpēties par veselību preventīvi ilgtermiņā ir izdevīgāk

news-img
20.02.2024.

Vērtīgs ieguvums ''Jelgavas pilsētas slimnīcai'' - jauna magnētiskās rezonanses iekārta ar unikāliem mākslīgā intelekta risinājumiem!

news-img
09.02.2024.

Ārstē sāpes ar aukstumu: krioablācija

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

Visas ziņas