news-img

Publicēšanas datums: 11.03.2020.

Kā bērnam var palīdzēt audiologopēds

Nedzīvojam ideālā pasaulē, tāpēc ir gadījumi, kad arī mūsu mīļajiem bērniem, jau sākot ar māneklīša lietošanu un tā ietekmi uz runu, dažādiem artikulācijas traucējumiem un beidzot ar mācīšanās iemaņu traucējumiem, var noderēt audiologopēds jeb runas un valodas attīstības traucējumu speciālists.

Tieši šis speciālists veic gan bērna komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtēšanu un diagnostiku, gan korekciju un rehabilitāciju, palīdz bērniem ar aizkavētu attīstību, specifiskiem runas un valodas attīstības traucējumiem, kā arī jau minētajiem mācīšanās iemaņu attīstības traucējumiem. Piemēram, bērns nepareizi izrunā skaņas, jauc skaņas vai aizstāj tās ar citām, neizrunā atsevišķas skaņas, viņam ir traucēts runas temps un ritms un varbūt pat stostīšanās – tie visi ir gadījumi, kad vecākiem vajadzētu vērsties pie audiologopēda.

Varbūt bērniņš šķiet pilnībā vesels, tomēr vecāki ir norūpējušies par viņa mazrunīgumu – tādā gadījumā audiologopēds spēs precizēt bērna komunikācijas un runas funkcijas, izvērtēs artikulācijas (runā iesaistīto struktūru) aparātu. Ja būs nepieciešams, speciālists sāks runas terapiju bērniem ar runas un komunikācijas traucējumiem: dislāliju, alāliju, logoneirozi un citiem.

Runas terapijas metodes ir ļoti dažādas.
Var izmantot gan pieskārienus (tauriņveida masāža zīdaiņiem), gan sejas un mutes zonas logopēdisko masāžu (C. Morales metode), gan logoritmiku runas un ritma izjūtas veidošanai. Talkā var ņemt attīstošās rotaļlietas (redzes, dzirdes, taustes stimulācijai) un izmantot gan miofunkcionālos vingrinājumus (artikulācijas aparāta – lūpu, mēles, aukslēju un žokļa – vingrinājumi) rotaļu un spēļu veidā, gan fonopēdiskos jeb balss vingrinājumus pareizas gaisa plūsmas veidošanai runas brīdī, gan grafomotoros vingrinājumus smalko motoro iemaņu nostiprināšanai. Šie speciālisti strādā arī ar mūsdienās tik modernu metodi kā teipošana, konkrēti – logopēdisko teipošanu.

Un, protams, ja nepieciešams, tiek piesaistīti arī citi speciālisti, lai veicinātu bērna fiziskās un garīgās veselības un funkcionālo spēju maksimālu attīstību.

Žurnāla ''100 Labi padomi'' marta izdevumā konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Bērnu veselības centrs'' audiologopēde Krista Rozenberga.

 

Saistītas ziņas

news-img
06.04.2020.

Vīnogu ķekari uz kājām

news-img
24.03.2020.

Infektoloģe: ''Lai pasargātos no saslimšanas, pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar cilvēkiem un uzturēšanās publiskās vietās''

news-img
25.03.2020.

Roku kopšana pastiprinātas mazgāšanas un dezinfekcijas apstākļos

news-img
31.03.2020.

Vērts izmēģināt! Pretiekaisuma diēta

news-img
23.03.2020.

Skaistuma plāns

news-img
20.03.2020.

Vēnas un grūtniecība

news-img
20.03.2020.

Jaunietes āda

news-img
20.03.2020.

Nepatīkami! Lūpas sausas, sprēgā, plaisā

news-img
20.03.2020.

Kad ārsts saka – jums fiziski nekas nekaiš. Kā sastapties ar sevi un savām emocijām?

news-img
16.03.2020.

Tā nav lieliska dzimumdzīve, bet apgrūtinoša slimība. Būtiskākais par nimfomāniju

Visas ziņas