news-img

Publicēšanas datums: 11.10.2021.

Ģenētiski pārmantota matu izkrišana

Manas ģimenes vīriešiem - tēvam, tēvabrālim, arī vectēvam - aptuveni 50 gadu vecumā sāka atkāpties mati. Vai tas nozīmē, ka mati atkāpsies arī man? Pašlaik esmu 35 gadus vecs. Atbild ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Juglas klīnika'' un Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule

Ietekmē vīrišķais hormons
Matu izkrišanu vīriešiem, kas var izpausties kā daļējs matu zudums vai plikpaurība, sauc par androgēno alopēciju. Tas saistīts ar paaugstinātu matu folikula jutību pret hormonu dihidrotestosteronu. ''Šī īpatnība ir ģenētiski pārmantota, tomēr tas nenozīmē, ja mati atkāpās tēvam, noteikti atkāpsies arī dēlam. Androgēnā alopēcija var izpausties vairākās paaudzēs, taču var būt arī tā, ka divām paaudzēm nav novērojama, bet trešās paaudzes vīriešiem mati atkāpsies. Ir situācijas, kad vienam brālim mati atkāpjas, bet otram ir biezi līdz pat vecumdienām,'' stāsta dermatoloģe.

Androgēnā alopēcija ir viens no biežākajiem matu izkrišanas cēloņiem vīriešiem. Šis process norit pakāpeniski - vairāku mēnešu vai gadu laikā. Vecums, kurā matu atkāpšanās var izpausties, ir ļoti individuāls - 30, 40, 50 gadu vecumā, taču novērojama arī pusaudžu gados. ''Matu atkāpšanās intensitāte nav atkarīga no dzīvesveida vai uztura, bet tā, kā organisms producē hormonus, cik jutīgi attiecīgajās zonās ir receptori pret šo hormonu,'' skaidro triholoģe.

Matu izkrišanu var novērst
Pamanot pirmās matu atkāpšanās pazīmes, svarīgi laikus vērsties pie trihologa vai dermatologa. Sākumstadijā procesu var ne vien apstādināt vai aizkavēt, bet arī atgūt iepriekšējo matu biezumu. ''Atbilstoši ārstējot, labus rezultātus var iegūt teju simtprocentīgi. Bet, ja process jau ielaists, matu blīvumu varēs atgūt tikai daļēji, un vairāk koncentrēsimies uz to, lai nepazaudētu esošos matus,'' stāsta Sandra Vizule.

Androgēnajai alopēcijai ir maz ārstēšanas ieteikumu, kas nodrošinātu labu rezultātu un iedarbotos uz tās rašanās mehānismu. ''Pamatā tās ir divas lietas: jālieto medikamenti, kas paplašina asinsvadus, tā veicinot matu augšanu. Parasti tie ir lokāli lietojami šķīdumi vai putas, kas jāuzziež galvas ādai katru dienu 1-2 reizes dienā. Otrs - jālieto arī medikamenti, kas samazinās aktīvā hormona dihidrotestosterona ietekmi, tā aizkavējot matu izkrišanu.''

SVARĪGI!
Matu izkrišanas cēloņi var būt dažādi, piemēram, iekšķīgas slimības, vitamīnu trūkums organismā, ādas slimības vai infekcijas. To var rosināt arī stress un neveselīgs dzīvesveids. Ja novērota matu izkrišana, noteikti jāvēršas pie trihologa, kurš niansēti izmeklēs un noteiks precīzu matu izkrišanas cēloni, kā arī piemērotu ārstēšanu.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais Latvietis'', 11.oktobra izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Visas ziņas