news-img

Publicēšanas datums: 04.10.2018.

Autors: Ilze Apine

Foto: Shutterstock

Plastiskā ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Lai piepildītu sapni par skaistām krūtīm un sievietei vairotu pašapziņu, bieži vien talkā tiek aicināta plastiskā ķirurģija. Šobrīd Latvijā un arī pasaulē viena no pieprasītākajām plastiskajām operācijām ir krūšu palielināšana, taču bieži vien tiek veiktas arī cita veida krūšu plastiskās operācijas. Par iespējām krūšu plastiskajā ķirurģijā stāsta SIA ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' plastikas ķirurģe Laura Liepiņa.

Krūšu palielināšanas pirmsākumi meklējami 1960. gados ASV, kur pielietoja ar sālsūdeni pildītus implantus. Kas vairāk nekā 50 gadu laikā ir mainījies krūšu plastiskās ķirurģijas jomā?

Līdz 1996. gadam bija aizliegti silikona implanti un pielietoja tikai šos ūdens implantus, kas bija līdzīgi ar ūdeni piepildītam polietilēna maisiņam. Tie mēdza zaudēt tilpumu, taču, implantus regulāri uzpildot, bija iespējams panākt lielākas krūtis. Pēc pamatīgu pētījumu veikšanas četrdesmit gadu garumā, tika pierādīts, ka silikona implanti netraucē grūtniecību un laktācijas procesu, neizraisa ne autoimūnās slimības, ne mastopātijas, ne vēža veidošanos, ne alerģijas, proti, implants organismā ir neitrāls, un tagad pasaulē par ''zelta standartu'' krūts dziedzeru palielināšanā kļuvuši silikona implanti, kas ļoti precīzi atveido dabīgo krūšu izskatu. Tie seko plūstošai krūšu līnijai, veidojot nepārtrauktu, vienmērīgu krūts dziedzera un krūškurvja pāreju. Salīdzinoši ar agrāk plaši izmantotajiem gludo apvalku implantiem, teksturētajiem implantiem ir zinātniski aprēķināts pat ideālais materiāla poru diametrs, lai audi pēc iespējas veiksmīgāk ar to veidotu saķeri un neslīdētu. Apvalki ir veidoti no daudziem atsevišķiem slāņiem, tiem piemīt mehāniski un ķīmiski ļoti augsta izturība. Silikona implanti ir pildīti ar mīkstu, viendabīgas konsistences želejveida vielu – gelu. Piemēram, ja implants tiek bojāts, no tā nekas neiztek. Turklāt vadošās implantu ražotājfirmas pasaulē katrai pacientei pēc operācijas izsniedz implantu pasi, kas ir garantija, ka implanta deformācijas gadījumā būs iespēja to nomainīt pret citu.

Tomēr joprojām dažādi ražotāji iesaka implantus pēc 15, 20 vai 25 gadiem nomainīt...

Tas tāpēc, ka katru gadu medicīnas produkti tiek uzlaboti, ietverot jaunākos atklājumus un pētījumu rezultātus. Taču, ja pašsajūta ir laba, nav vajadzības pēc korekcijām vai cita izmēra, implanti nav jāmaina. Atsevišķos gadījumos diskomfortu un sāpes izraisa nevis pats implants, bet gan sabiezētais fibrozais apvalks jeb kapsulas kontraktūra, kas ir viena no operācijas komplikācijām. Tad implants ir jāizņem vai jāmaina. Lai kontrolētu implanta stāvokli, sievietei regulāri- vismaz reizi gadā rekomendē veikt krūts dziedzeru ultrasonogrāfijas pārbaudes.

Sievietēm, kuras vēlas palielināt krūtis vai veikt krūšu formas korekciju, bet nevēlas vai nevar izmantot implantus, tiek piedāvāta alternatīva injicēt pašas taukaudus. Par šo metodi maz ir runāts. Cik droša tā ir?

 Šī metode eksistē jau vairākus gadus. Un ar vien uzlabotās liposakcijas tehnoloģijas nodrošina jaunas iespējas un labākus rezultātus. Vienas operācijas un vienas narkozes ietvaros tiek nosūktas sievietes tauku šūnas no problemātiskajām vietām, tās attīra no liekā šķidruma, un pēc tam injekciju veidā šo biomateriālu ievada krūtīs. Šīs metodes priekšrocības ir dabisks materiāls, mazāka izmēra griezieni un vienlaicīgi iespēja atbrīvoties no nevēlajiem tauku polsterīšiem. Tomēr ar taukaudiem palielinātām krūtīm ir grūtāk prognozējams rezultāts, jo jārēķinās, ka daļa taukaudu uzsūcas. Turklāt var veidoties sabiezējumi un mikrokalcināti, kas mamogrāfijā nereti diferencējas kā audzēji. Tāpēc veicot šādu izmeklējumu radiologs jābrīdina, ka ir veikta taukaudu pārstādīšana. Pēc šāda veida krūšu palielināšanas operācijas ir vesela virkne arī citu faktoru, kas sievietei jāievēro. Piemēram, nevajadzētu uzsākt diētu pēc operācijas, jo pārstādītās tauku šūnas būs pirmās, kas pazudīs līdz ar diētu.

Par cik izmēriem ir iespējams palielināt krūtis?

Taukaudu injekciju operācijas nederēs, ja sieviete grib ļoti uzkrītoši palielināt krūtis. Ar to palīdzību iespējams galvenokārt krūtis palielināt par vienu izmēru , bet ļoti bieži šo metodi pielieto, lai aizpildītu kādus defektus: anomālijas, piemēram, bedrītes pēc onkoloģiskām operācijām, koriģētu formu pēc krūšu rekonstrukcijas ar implantiem, ja krūtīs nav taukaudu un implanti kļūst manāmi. Ievadot taukaudus, šīs pārejas var padarīt mazāk redzamas, krūtis iegūst daudz dabiskākas aprises un plūstošākus apveidus.

Savukārt izvēli attiecībā uz implantu izmēru ierobežo sieviešu krūšu audu īpašības. Piemēram, ādas elastības, esošo krūšu audu apjoma dēļ bieži vien nav iespējams palielināt krūtis par tik izmēriem, cik vēlas īpašniece. Jebkurā implanta pozīcijā ādas daudzumam un elastīgumam ir jābūt pietiekošam, lai novērstu jebkuru pārmērīgu spriegumu. Ja implanti ir pārāk lieli salīdzinājumā ar ādu un krūšu audiem, tie var radīt komplikācijas un sabojāt iecerēto efektu. Jārēķinās, ka jo lielāks implants, jo lielāks ķirurģisko komplikāciju risks. Turklāt ideālā variantā krūtīm pēc palielināšanas jāizskatās dabiski skaistām, un pareizi izraudzīti implanti un to ievietošanas paņēmiens ļauj izvairīties no apkārtējo aizdomām, ka rezultāts iegūts ar ķirurga rokām.

Pēc cik ilga laika ir redzams mākslīgi implantēto krūšu patiesais rezultāts un, vai šī krūšu forma saglabāsies uz mūžu?

Sievietei, kura izšķīrusies veikt krūšu plastisko vai rekonstruktīvo operāciju, ir jāsaprot, ka tādas operācijas rezultāts savu galīgo izskatu iegūst vairāku mēnešu laikā, tādēļ pilnībā novērtēt operācijas rezultātu būs iespējams tikai pēc pusgada. Nereti ir nepieciešamas krūts papildu korekcijas, lai sasniegtu estētiski labu rezultātu.

Diemžēl krūtis gan ar implantiem, gan bez tiem laika gaitā noveco. Svara izmaiņas vai bērna zīdīšana arī var būt iemesls krūšu formas izmaiņām. Ja implanta stāvoklis ir nevainojams, bet sieviete vēlas korekcijas, plastikas ķirurgs veic tikai ārēju ādas savilkšanu, pašus implantus neskarot.

Plastikas ķirurga palīdzību meklē ne tikai sievietes ar mazām krūtīm un tādas, kuras vēlas iegūt ideālo krūšu formu... Kā vēl var palīdzēt plastikas ķirurgs?

Bieži vien pie plastikas ķirurga vēršas sievietes, kuras par labu plastiskajai operācijai izlēmušas asimetrisku krūšu vai iedzimta attīstības defekta dēļ, pēc gūtām traumām vai pēc onkoloģiskas operācijas, kuras laikā veikta krūts amputācija. Ļoti bieži krūtis zaudē formu pēc bērniņa zīdīšanas vai pēc straujām svara izmaiņām. Tad veicam krūšu dziedzeru pacelšanu jeb mastopeksiju, to bieži vien apvienojot ar krūšu palielināšanu. Daudzos gadījumos sievietes vēlas veikt krūšu samazināšanu, kuras mērķis ir panākt mazākas, formīgākas krūtis, kas ir proporcionālas vispārējai ķermeņa uzbūvei. Un ne vienmēr šo operāciju veic tikai estētiskā nolūkā, lielākoties pēc krūšu samazināšanas šie cilvēki jūtas fiziski labāk un uzlabojas viņu veselības stāvoklis- mazinās muguras sāpes, ādas bojājumi ( izsitumi, izsutumi) un citas sūdzības, ko izraisījušas pārmērīgi lieli krūšu dziedzeri.

Saistītas ziņas

news-img
21.05.2020.

Hroniska venoza mazspēja vīriešiem

news-img
19.05.2020.

Kāpēc katram būtu jāizveido sava dzimumzīmju karte?

news-img
24.04.2020.

Ārstu attālinātas konsultācijas ir labs veids, kā atšķirt akūtu saslimšanu

news-img
08.05.2020.

Kāpēc visas krioliopolīzes procedūras NAV vienādas!

news-img
08.05.2020.

Iznīcini spītīgākos taukus - kriolipolīze ar Cooltech Define

news-img
05.05.2020.

Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

news-img
05.05.2020.

Smēķēšanu prom, veselību šurp!

news-img
05.05.2020.

Apkārtējie neskaidri runā! Varbūt dzirde jāpārbauda?

news-img
05.05.2020.

Vai deguna asiņošana ir bīstama? Kā rīkoties?

news-img
30.04.2020.

Sagatavojies, mugura! Es strādāšu dārzā

Visas ziņas