news-img

Publicēšanas datums: 06.09.2018.

Autors: Veselības centrs 4

Foto: Shutterstock

Kā sēdošs dzīvesveids ietekmē tavu vēnu veselību

''Novecojusi ir informācija, ka varikozo vēnu problēmas lielākoties skar dāmas, bet vīriešus - krietni retāk. ''Svaigākie'' statistikas dati rāda citu bildi - 50:50. Vīrieši tikpat bieži sastopas ar vēnu problēmām kā sievietes. Vismaz Latvijā tā tas ir noteikti,'' žurnālam ''Veselība'' apstiprina Baltijas Vēnu klīnikas flebologs Pēteris Gerke un teic, ka labojumus šajā statistikā par sliktu vīriešiem ieviesusi tendence, ka arvien aktuālāks kļūst sēdošs dzīvesveids. Arī starp vīriešiem ir ļoti daudz ofisa darbinieku, IT speciālistu.

Kā sēdēšana ''iegriež'' tavu vēnu veselībai

Sēdēšana par 50% nospiež dziļo vēnu sistēmu gan zonā zem ceļiem, gan cirkšņu zonā - vietās, kur sēdus stāvoklī vēnas tiek pārlocītas. Ja tas notiek īslaicīgi, tas būs tikai īslaicīgs venozās atteces apgrūtinājums - kad piecelsies kājās, sāksi staigāt, kavētā attece atjaunosies, bet, ja ne...

...kājām turpina pieplūst arī arteriālās asinis, kas sāk uzkrāties. Sākumā tās uzkrājas mazajās vēniņās, sīkajos asinsvadu kapilāros, tos paplašinot.

Asinis turpina pieplūst un krāties vēl vairāk. Jo vairāk kapilāri paplašinās, jo lielāks asins tilpums tajos uzkrājas. Tā kā asinsvadu sieniņās ir ļoti vājš muskuļu slānis, mazie asinsvadiņi ar laiku vairs nespēj sarauties savā normālajā fizioloģiskajā stāvoklī. Tātad princips ''piecelšos - izstaigāšos - pāries'' vairs nestrādā.

Nu jau asinis sāk uzkrāties arī vēnās.

Rit gadi, mēneši, tu turpini strādāt sēdošu darbu, līdz vienā mirklī, kad šī mazā asinsvadu sistēma jau pārpildīta, asinis sāk uzkrāties arī lielākās vēnās, vēlāk pamatstumbra vēnās.

Sāk bojāties vārstuļi. Anatomiski ļoti svarīga vienība ir vārstulis, kas atrodas vēnas sieniņas iekšpusē un noslēdz vēnas iekšējo atveri pa posmiem, neļaujot asinīm tecēt pretplūsmā. Proti, venozās asinis tek gluži kā pret kalnu -no apakšas uz augšu, ko nodrošina veselie vārstuļi. Ja vēna sāk pārpildīties ar asinīm un paplašināties, arī vārstuļi viens no otra attālinās. Bojāto vārstuļu dēļ asinis nespēj pretoties gravitācijas spēkam, tāpēc plūst nevis uz augšu, bet saplūst atpakaļ lielajās vēnās kājās, tās bojājot.

Diskomforta sajūta aizdzen pie ārsta.

Bez ilgstošas sēdēšanas arī fiziski smags darbs var izraisīt vēnu varikozi. Ja jācilā smagumi, jārok grāvji, jāzina, ka, tādu darbu darot, muskuļiem vairāk pieplūst asinis un palielinās arī spiediens vēdera dobumā, kas attiecīgi rada spiedienu uz mazā iegurņa asinsvadiem, pasliktinot venozo atteci.

Pilnu rakstu ar nosaukumu ''Varikozas vēnas vīrietim'' var izlasīt žurnāla ''Veselība'' jaunākajā numurā.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

Visas ziņas