news-img

Publicēšanas datums: 07.09.2018.

Autors: Veselības centrs 4

Foto: Shutterstock

Kādu metodi izvēlēties ādas veidojumu noņemšanā?

Beidzoties pludmales sezonai, ieteicams ieplānot vizīti pie dermatologa, lai pārbaudītu ādas veidojumus un vajadzības gadījumā no tiem atbrīvotos. Savlaicīgi atklājot ļaundabīgos procesus, ir iespējams apstādināt un novērst slimības progresēšanu.

Uz jautājumu, kādu metodi izvēlēties ādas veidojumu noņemšanā, žurnālam ''Veselība'' atbildējuši SIA ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatologi Aleksejs Zavorins un Tatjana Ļiņova.

Ādas veidojumu noņemšanas iespējas dalās divos blokos – tos var likvidēt ķirurģiski vai ar lāzera iekārtu palīdzību, tās piemērojot atkarībā no veidojumā esošā pigmenta daudzuma, tā dziļuma un dabas.

Ķirurģiska noņemšana - visieteicamākā

Nereti dzirdams uzskats, ka dzimumzīmes nevajag lieki aiztikt un ar tām ieteicams sadzīvot, taču apgalvojums, ka to kairinājums (piemēram, dzimumzīmes ķirurģiska izņemšana) veicina ļaundabīgu procesu attīstīšanos veidojuma šūnās, ir aplams.

Ja dzimumzīme ir labdabīga, tā par ļaundabīgu nekļūs operācijas dēļ, un, ja pacientam pēc veidojuma izgriešanas tiek diagnosticēta melanoma, tā nav radusies pēkšņi. Visticamāk, ļaundabīgais audzējs bijis jau iepriekš, turklāt pakāpeniski attīstījies līdz smagai un grūti ārstējama, slimības stadijai.

Noņemot dzimumzīmes ar lāzeru, tās ne vienmēr tiek iznīcinātas pilnībā, tāpēc ādas veidojumus ieteicams izņemt ķirurģiski, lai likvidētu visus to audus. Pēc tam tie jānosūta uz histoloģisko pārbaudi, lai noteiktu, vai veidojums bijis labdabīgs vai ļaundabīgs. Tāpat aizdomīgas dzimumzīmes nav ieteicams likvidēt ar piesaldēšanas metodi, jo, ja veidojumi ir dziļāki, to audi var saglabāties ādas dziļākajos slāņos un turpināt augt.

Elektrokoagulācija – piemērota papilomu un citu labdabīgu veidojumu likvidēšanai.

Lāzera ablācija jeb slīpēšana – pēc procedūras uz ādas paliek neliela krevelīte, kas pēc desmit dienām nokrīt, atstājot nelielu rētu baltā krāsā. Piemērota labdabīgiem ādas veidojumiem bez pigmenta, kas izveidojušies kā ādas iekšējo struktūru izvirzījumi.

Q switch lāzera procedūra – piemērota virspusējiem, plakaniem ādas veidojumiem un tādu ādas veidojumu likvidācijai, kas ir parādījušies nesen. Procedūra šķeļ ādā esošo pigmentu, un pēc tās apstrādātā vieta kļūst tumšāka, veidojoties nelielai krevelei, kas desmit dienu laikā nolobās.

Kriodestrukcija – procedūra veido tā dēvēto auksto apdegumu, kam dzīstot veidojas krevele. Piemērota vīrusu dabas veidojumiem, piemēram, kārpām, kā arī bazaliomām.

Daži noderīgi padomi

Ja ādai ir gaišs fototips, uz tās redzami daudzi veidojumi un dzimumzīmes ir diametrā lielas, kā arī dzīves laikā bijis daudz saules apdegumu, regulāra ādas diagnostika, novērtējot arī dažādus pigmenta plankumus, apsārtuma rajonus, sausuma zonas un bezpigmenta veidojumus, ir obligāta.

Saules radītie apdegumi veido tā dēvēto krājkasītes efektu - pat tad, ja pēdējo piecu gadu laikā āda nav tikusi pārmērīgi sauļota, kādreiz gūtie apdegumi jau ir ievērojami paaugstinājuši ļaundabīgu audzēju veidošanās risku.

Veicot lāzerprocedūras, ādu četras līdz sešas nedēļas nedrīkst pakļaut saulei. Lāzerprocedūras labāk veikt rudens un ziemas mēnešos. Pretējā gadījumā var veidoties apdegumi vai pigmentācija.

Uzskats, ka iedegums liecina par labu veselību, ir maldīgs. Cilvēkam ar gaišu ādas fototipu ir daudz veselīgāk palikt bālam, jo viņa aizsardzības mehānismi nespēj organismu pasargāt no saules radītās radiācijas. Tāpat jāatceras, ka saules starojumam nav drošas devas. Tas rada mutācijas ādas šūnās, kurām organisms kādu laiku spēj pretoties, taču, kad to jau ir par daudz, var veidoties ļaundabīgie procesi.

Grūtniecība laikā hormonālo pārmaiņu ietekmē veidojas pastiprināta ādas pigmentācija. Tās rezultātā var augt arī dzimumzīmes. Retākos gadījumos arī grūtniecēm var attīstīties ļaundabīgi ādas procesi. Tāpēc, ja grūtniecības laikā dzimumzīmēs tiek pamanītas pārmaiņas, tās ir vērts pārbaudīt un vajadzības gadījumā izgriezt, negaidot dzemdības.

Visu rakstu var izlasīt žurnāla ''Veselība'' jaunākajā numurā.

 

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

Visas ziņas