news-img

Publicēšanas datums: 02.01.2020.

Ko darīt, ja svētkos ir gadījies pārēsties?

Seno latviešu ziemas saulgriežu svētku tradīcijas vēsta, ka uz galda jābūt vismaz deviņiem ēdieniem, lai nākamais gads būtu pārticīgs un bagāts. Mums, latviešiem, Ziemassvētki saistās ar bagātīgi klātu svētku galdu un nav iedomājami bez pelēkajiem zirņiem, pīrāgiem ar speķi, sautētiem kāpostiem, piparkūkām un vairākiem citiem ēdieniem.

Ja vairākas dienas pēc kārtas tomēr ir ēsts vairāk nekā ikdienā, tad nākamajās dienās vēlams atslogot kuņģa un zarnu traktu. Ievērojiet atslodzes dienu, kurā ēdiet mazāk vai pat vispār izvairieties no ēšanas, dzeriet vairāk tīru ūdeni, kā arī izvairieties no trekniem, asiem, ceptiem un saldiem ēdieniem. Tomēr atcerieties, ka ilgstoša badošanās var būt kaitīga veselībai. Ja tomēr atslodzes diena neizdodas, tad pēc svētkiem ieteiktu ēst termiski apstrādātus dārzeņus, griķus vai brūnos rīsus, vārītu, liesu gaļu, taču galvenais noteikums, lai atvieglotu kuņģa un zarnu traktu pēc pamatīgas ēšanas, ir dzert vairāk ūdens - līdz diviem litriem dienā (ja jums nav sirds un asinsvadu un nieru slimības).

īpaši uzmanīgiem ar pārēšanos un alkohola lietošanu jābūt tiem, kam jau ir iepriekš konstatētas hroniskas kuņģa un zarnu trakta slimības vai aknu slimības, piemēram - hronisks aizkuņģa dziedzera iekaisums, skābes vai žults atviļņa slimība, hronisks iekaisums kuņģī, žultsakmeņu slimība, taukainu aknu slimība, hronisks vīrushepatīts, iekaisīgas zarnu slimības, piemēram, -čūlains kolīts vai Krona slimība, jo pārēšanās var izraisīt strauju šo slimību paasinājumu. Bet pārējiem cilvēkiem, kam kuņģa un zarnu trakts funkcionē normāli, nevajadzētu pārdzīvot, ja vienreiz gadījies pārēsties, jo neatgriezenisku ļaunumu pārēšanās nenodarīs.

Ja nu tomēr nākamajās stundās pēc svētku maltītes vai pat nākamajā dienā jūtat diskomfortu vēderā, spiedošu sajūtu zem labā ribu loka vai aiz krūšu kaula, dedzināšanu, smagumu sajūtu kuņģa rajonā vai izteiktu vēdera pūšanos un vēdera izejas traucējumus, sākotnēji, kā jau iepriekš minēju, ieteiktu vispirms atvieglot kuņģa un zarnu traktu ar neēšanu un dzerot vairāk tīra ūdens, un tikai tad, ja sūdzības turpinās, izmantot simptomātiskus medikamentus, kas pieejami aptiekā bez receptes. Izvēlieties medikamentus atkarībā no konkrētajiem simptomiem un konsultējoties ar farmaceitu, tomēr, ja jūtat smagumu kuņģa un zarnu traktā, iesakām lietot aizkuņģa dziedzera fermentus, kas atvieglos stāvokli un palīdzēs sagremot ēdienu, adsorbentus, piemēram, diosmektītu vai aktivēto ogli - šķidras vēdera izejas gadījumā, probiotikas jeb tā sauktās ''labās'' baktērijas vēdera pūšanās gadījumā, kuņģa skābi mazinošos līdzekļus, ja piemeklējušas grēmas jeb dedzināšana.

Ja nu tomēr pašsajūta kļūst pavisam slikta un simptomi -piemēram, stipras sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana, šķidra vēdera izeja, - pastiprinās vai ieilgst, tad noteikti ir jādodas pie ārsta pēc palīdzības. Gastroenterologi svētku pārēšanas sekas savā praksē pieredz vēl vairākus mēnešus pēc svētkiem, līdz pat vēlam pavasarim, un, iztaujājot pacientus, noskaidrojas, ka nereti sūdzības sākušās svētku laikā, ko paši pacienti tad arī saista ar pārēšanos. Ja nu tomēr jums jau iepriekš ir konstatētas hroniskas kuņģa un zarnu trakta slimības un pēcsvētku periodā ir piemeklējis slimības paasinājums, tad nevilcinoties dodieties pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa.

Žurnāla ''Ārsts.lv'' decembra numurā konsultēja ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' gastroenteroloģes - Laura Veide un Ilona Vilkoite.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas