news-img

Publicēšanas datums: 19.10.2020.

Mīti un patiesība par D vitamīnu

Izrādās, ka vispopulārākais 21. gadsimta vitamīns faktiski nemaz nav vitamīns, bet gan hormons? D vitamīna sakarā tas nebūt nav vienīgais maldīgais pieņēmums. Lai noskaidrotu, kādi tad ir populārākie mīti par D vitamīnu un kliedētu maldus, konsultāciju sniedza ''Veselības centra 4'' filiāles ''Juglas klīnika'' endokrinoloģe Renāte Helda

Kāpēc ar pareizu uzturu vien ir teju nereāli novērst D vitamīna deficītu? Vai D vitamīnu vasarā var uzkrāt visai ziemai? Kāds D vitamīnam sakars ar liekajiem kilogramiem? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem sniedz speciāliste.

  • Mīts: D vitamīna trūkums ir novērojams pārsvarā maziem bērniem, savukārt pieaugušo uzturs un dzīvesveids nodrošina organismu ar pietiekamu D vitamīna daudzumu.

Patiesība: D vitamīna trūkums ir izplatīts ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo vidū. No D vitamīna deficīta cieš vairāk nekā 50% pasaules iedzīvotāju. Ziemeļvalstīs šis rādītājs ir vēl augstāks – pētījuma dati liecina, ka 82% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams D vitamīna līmenis.

  • Mīts: D vitamīna līmenis nav jākontrolē.

Patiesība: D vitamīna līmenis ir jākontrolē visiem – sākot ar zīdaiņiem un beidzot ar pensionāriem, jo ar gadiem kauli fizioloģiski kļūst trauslāki, turklāt gan vīriešiem, gan sievietēm. Īpaši uzmanīgām jābūt dāmām pēc menopauzes iestāšanās. Sieviešu hormoni ietekmē arī kalcija vielmaiņu, un to trūkums menopauzē nosaka to, ka tieši šajā laikā nepietiekamai D vitamīna uzņemšanai sekas var būt bēdīgas – var sākties osteoporoze.

  • Mīts: D vitamīna trūkums nevar nodarīt būtisku ļaunumu veselībai.

Patiesība: Ilgu laiku tika uzskatīts, ka D vitamīna deficīta izraisītais rahīts ir praktiski vienīgā D vitamīna deficīta izpausme. Tomēr mūsdienās ir atklāts, ka D vitamīns ir ļoti svarīgs hormons, kurš organismā veic dažādas funkcijas. Tā deficīts var veicināt arī tādas hroniskas slimības kā osteoporoze, astma, aknu ciroze, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts un vēzis.

  • Mīts: D vitamīna līmenis neietekmē imunitāti.

Patiesība: Pazemināts D vitamīna līmenis nelabvēlīgi ietekmē psihoemocionālo veselību un imūnsistēmas darbību. Latvijas apstākļos D vitamīnu ar sauli vai pārtiku neuzņemam pietiekamā daudzumā, tāpēc tas papildus ir jāuzņem visu gadu, un īpaši svarīgi tas ir tagad Covid-19, gripas un citu vīrusu izraisītu saslimšanu profilaksei. 

  • Mīts: Visu vasaru noguļot pludmalē, D vitamīnu var uzkrāt visai ziemai.

Patiesība: Ar saules stariem vien ir par maz. Organismam D vitamīns būtu jāsintezē caur ādu, uz kuru iedarbojas saules stari, bet mūsu vasara ir par īsu, lai saule nodrošinātu vajadzīgo D vitamīna daudzumu. Turklāt tie, kuriem patīk saules peldes, sauļojoties parasti lieto aizsargkrēmu (tas bloķē D vitamīna sintēzi) pret saules ultravioleto starojumu. Savukārt vecāka gadagājuma cilvēki, kam D vitamīna daudzums ir svarīgs stipriem kauliem, parasti slēpjas no tiešiem saules stariem, jo karstumā nejūtas labi.

  • Mīts: D vitamīns nemaz nav vitamīns.

Patiesība: Dažas vielas mēs pēc tradīcijas saucam par vitamīniem, lai gan tās tādas nav – tas attiecināms arī uz D vitamīnu. Tas pieder pie prohormoniem, jo organisms var to sintezēt patstāvīgi ultravioleto staru ietekmē.

  • Mīts: D vitamīna trūkums var būt viens no aptaukošanās iemesliem.

Patiesība: Tiešām vairākos pētījumos ir konstatēts, ka pacientiem ar aptaukošanos ir pazemināts D vitamīna līmenis, taču, visticamāk, tas ir palielināta atšķaidījuma dēļ, jo ir lielāks tauku, asins seruma, aknu un muskuļu tilpums, kā arī nevar izslēgt arī citus mehānismus, kas to ietekmē. 

  • Mīts: D vitamīnu nevar pārdozēt.

Patiesība: Ne visiem der vienāda D vitamīna profilaktiskā deva, jo iemesli D vitamīna nepietiekamībai var būt dažādi. Vislabāk katram dienas D vitamīna devu ir noteikt, vēršoties pie ārsta un vadoties pēc analīžu rezultātiem. 

  • Mīts: D vitamīns ''darbojas'' tikai komplektā ar kalciju.

Patiesība: Gan jā, gan nē. Vitamīns D ļauj ķermenim absorbēt kalciju, kas ir nepieciešams, lai būvētu stiprus veselīgus kaulus un uzturētu tos tādus visas dzīves garumā. Bez vitamīna D komplektā ar kalciju tas nav iespējams. 

  • Mīts: Ar pareizu uzturu var novērst D vitamīna deficītu. Ja katru dienu ēdam zivis u.c. ar D vitamīnu bagātus produktus, uzņemam to pietiekamā daudzumā.

Patiesība: Kopumā ieteicams divas reizes nedēļā ēst ar D vitamīnu bagātas zivis (lasi, skumbriju, reņģes u.c.). Labs D vitamīna avots ir arī liellopa gaļa un vistu aknas, zivju ikri, kaltētas baravikas, lauku govju piena produkti, tomēr prakse liecina, ka vairākumam cilvēku ikdienā izdodas apēst vidēji tikai 10 procentus no vajadzīgā D vitamīna daudzuma.

Lasiet portālā ''Tvnet.lv'' 

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas