news-img

Publicēšanas datums: 08.07.2020.

Starp ribām durošas sāpēs. Ko darīt?

''Vējainā laikā strādāju dārzā, nākamajā dienā sāka mocīt teju neciešamas sāpes vienā sānā, tieši tur, kur ir ribas. Savulaik ģimenes ārsts man pateica, ka tas ir starpribu nervu iekaisums un ka neko nevar darīt, lai šīs sāpes neatkārtotos. Jāatzīst, ka man tā ir ierasta kaite. Reiz sāpes bija neizturamas, tad saucu neatliekamo medicīnisko palīdzību, kuras mediķi man uztaisīja kardiogrammu un pateica, ka vainīgs ir starpribu nervs. Varbūt tomēr ir kāda iespēja novērst problēmas atkārtošanos?''

Neiroloģe Nora Jurjāne bilst, ka problēmu dēvēt par starpribu nervu iekaisumu nebūs korekti. Ja runājam par iekaisumu, tad klasiski ir jābūt karstumam, apsārtumam, tūskai, sāpēm, funkciju traucējumiem, kā to nosaka arī iekaisuma jēdziena definīcija. Korektāk šo problēmu būtu dēvēt par starpribu nervu kairinājumu. Savukārt tautā saukto starpribu nervu iekaisumu medicīniski dēvē par torakalģiju. Ar šo jēdzienu gan apzīmē jebkuras sāpes krūškurvī, un tām iemesli var būt dažādi. Tādēļ svarīgi netīkamajiem simptomiem atrast īsto iemeslu, un starpribu nerva kairinājums var būt tikai viens no tiem. Turklāt ne bīstamākais.

Diagnozi nosaka, izslēdzot citus iemeslus

Dažkārt pie neirologa pēc padoma vēršas pacienti, kuri jau ir pārliecināti, ka problēma, kas viņu nomoka, ir starpribu nervu kairinājums jeb, kā tautā pierasts teikt, iekaisums. Iespējams, cilvēks pats sev ir noteicis diagnozi, bet varbūt to izdarījis ģimenes ārsts, pasakot, ka neko īsti palīdzēt nevar. Tomēr pacients vēršas pie neirologa, lai iegūtu vēl vienu viedokli, cerībā, ka speciālists ieteiks kādu iedarbīgāku ārstniecības metodi.

Daktere Nora Jurjāne uzsver, ka neirologam tiešām vajadzētu būt pēdējam posmam diagnozes noteikšanas procesā. Jāņem vērā, ka diagnozi ''starpību nervu kairinājums'' nav iespējams noteikt, tikai paskatoties un virspusēji uzklausot pacientu. ''То varētu saukt par izslēgšanas diagnozi. 

Kā ārstēt?

Ja, izslēdzot visus citus iespējamos iemeslus, tiešām ir apstiprināta diagnoze ..starpribu nerva kairinājums'', var uzsākt atbilstošu ārstēšanu. Parasti ārstēšanas process notiek mājās, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Dažkārt nervu sāpju gadījumā tiek izmantoti pretepileptiskie medikamenti, reizēm arī antidepresanti, kas šajā gadījumā domāti nevis depresijas, bet gan nervu sāpju ārstēšanai. Kādi būs piemērotākie medikamenti konkrētajā situācijā, noteiks ārsts. 

Varbūt var iztikt ar ziedēm un smērēm?

Parādoties starpribu nerva kairinājuma simptomiem, pirmais salmiņš, pie kura mēdz ķerties, ir dažādas aptiekā bez receptes nopērkamās ziedes un smēres. ''Ja šķiet, ka palīdz, var kaut ko smērēt, tas ir gluži subjektīvi. Kā ārsts varu teikt, ka starpribu nervu kairinājuma saasinājuma gadījumā ziedes maz līdzēs. Ja tomēr šķiet, ka palīdz, nevajadzētu smērēt sildošās. Ja smērējam, tad tikai atvēsinošas vai tādas, kas ne silda, ne saldē,'' iesaka Nora Jurjāne

ZELTA LIKUMS - NESILDĪT!

LAI NECIESTU NO STARPRIBU NERVU KAIRINĀJUMA SĀPĒM:

Vingrošanā. Stipra muguras muskulatūra ir priekšnoteikums, lai izvairītos no sāpēm. Sēdoša darba darītājiem vingrošanai ir jābūt iekļautai ikdienas ritmā. Nav nepieciešams vingrot trīs stundas dienā. Ja katru dienu vingrosiet 20 minūtes, tas arī būs daudz un nāks par labu jūsu veselībai.

Ergonomiska poza sēdoša darba darītājiem. Ņemot vērā, ka mūsdienās daudziem ir sēdošs darbs, sēdēšana neērtā pozā ir viens no izplatītiem faktoriem, kas rezultējas ar starpribu nerva kairinājumu. Būtiska nozīme ir arī tam, cik ērta un ergonomiski pareiza ir guļvieta. Dažkārt neaizdomājamies, ka trešdaļu dzīves pavadām gultā, trešdaļu - darbā.

Ūdens procedūras. Ūdens aerobika, peldēšana ir ļoti vēlamas muguras veselībai. Šajā gadījumā būtu ieteicams iemācīties peldēt pareizi - uz muguras vai ar galvu zem ūdens, lai, stiprinot mugurkaulu, nekaitētu spranda daļai, kas var radīt ne vairs starpribu nervu kairinājumu, bet citas problēmas.

Starp citu!

Starpribu nervu kairinājums nav gados vecāku cilvēku kaite, bieži ar šo problēmu sastopas gados jauni cilvēki.

Vairāk lasiet žurnālā ''Veselība'' 2020.gada jūlija izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Visas ziņas