news-img

Publicēšanas datums: 24.05.2019.

Menopauze kā jauns dzīves cēliens

Agri vai vēlu pienāk menopauze – laiks, kad olnīcu funkcija izsīkusi un grūtniecība vairs nevar iestāties. Mūsdienās daudz tiek runāts arī par šo savā ziņā skaisto laiku sievietes dzīvē. Un to, ka sievietei menopauze jāsagaida nevis nolaistām rokām un nodurtu galvu, uzskatot, ka ar to visa viņas aktīvā dzīve teju vai beigusies, bet tieši otrādi – saprotot, ka viņas gaitās iestājies jauns posms. Žurnālā ''36,6 C'' lasiet rakstu par daudzām sievietēm aktuālu tematu - menopauzi. Ekspertu vidū arī ginekoloģe, ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļas vadītāja, Latvijas Estētiskās medicīnas asociācijas valdes locekle Ilona Kampara.

Sievietes dzīvi var iedalīt četrās daļās, skaidro Dr. Ilona Kampara. Līdz 8 gadu vecumam ir bērnība, no 8 līdz 16 (reizēm līdz 18) gadiem ir pubertāte. Reproduktīvais vecums – no 16 (18) līdz 45 gadiem, bet tālāk jau ir menopauze (par premenopauzi uzskata periodu no 45 līdz 51 gadam, bet menopauze ir pēc 51 gada vecuma sasniegšanas).

''Par menopauzes simptomiem un būtību rakstīja jau Aristotelis pirms vairāk nekā 2000 gadiem,'' stāsta Kampara. ''Viņš minēja, ka apmēram 40 gadu vecumā sievietēm izsīkst menstruālā funkcija un spēja dzemdēt bērnus, kā arī parādās pašsajūtas traucējumi – svīšana, sarkšana un nervozitāte.'' Vēl XIX gadsimtā par menopauzi plaši nerunāja, jo sievietes vidējais mūžs bija īss – 48 gadi, un līdz menopauzei vairākums nenodzīvoja. Mūsdienās ar terminu ''menopauze'' saprot laiku, kad pagājuši 12 mēneši kopš pēdējās menstruācijas.

Lielai daļai sieviešu šis process norit pilnīgi dabiski un nemanāmi, vienkārši vienā brīdī pēkšņi vairs nav mēnešreižu.'' Tāpēc nevajag par to prātot nezin cik gadus iepriekš, gaidot, kad tas notiks. Ar domāšanu neko nevar mainīt. Menopauzes iestāšanās laiku, kā jau teikts, neietekmē ne sievietes dzīvesveids, ne citi faktori – tas ieprogrammēts dabā.

Pirmo signālu parādīšanās: Viss sākas ar premenopauzi. Menopauze nozīmē to, ka vairs nav menstruāciju un olšūnas neizdalās – viss pieklusis. Bet pre ir iepriekšēja sagatavošanās. Premenopauze ir periods, kad sieviete, kurai līdz šim bija normālas, nemainīgas menstruālās funkcijas, pakāpeniski pāriet menopauzes periodā.

Menstruācijas kļūst neregulāras, proti, retākas vai, tieši otrādi, biežākas. Šis premenopauzes periods katrai ilgst individuāli – parasti tas ir gads divi, kādai varbūt vairāk. Sieviete parasti jūt diskomfortu krūšu dziedzeros, viņu varētu vajāt garastāvokļa maiņa, pat depresīvs noskaņojums. Piezogas galvassāpes, kas nekad iepriekš nav bijušas, mēdz būt miega traucējumi, pastiprinās atmiņas un koncentrēšanās problēmas. Var parādīties maksts sausums, samazināties libido. Diemžēl mainās arī svars, turklāt uz augšu.

Kā ar tā dēvētajiem karstuma viļņiem, ar kuriem mokās daudzas sievietes šajā dzīves posmā?  Tie uznāk arī premenopauzes periodā. Teiksim, pēkšņa viļņveida sārtuma sajūta vizuāli un karstuma sajūta subjektīvi – sejā, uz krūtīm, galvas matainajā daļā, pēdās, uz sēžamvietas. Ļoti bieži karstuma sajūta parādās naktīs. Sieviete pamostas no priekšnojautām, ka piezogas šis viļņveida karstums, kas var ilgt no dažām sekundēm līdz pat dažām minūtēm. Tas rada miega traucējumus, neizgulēšanos. Līdz ar to sieviete var just nogurumu, mazkvalitatīva miega sajūtu. Sievietei pārmaiņu periodā, kad tuvojas menopauze, nevajadzētu aizmirst par izsargāšanos, pretējā gadījumā var sanākt negaidīts pārsteigums.

Menopauzē olnīcas pārstāj darboties un vairs neizstrādā estrogēnu – hormonu, kas atbildīgs ne tikai par izskatu vai pašsajūtu, bet arī par redzes, dzirdes un prāta spējām, kaulu blīvumu, sirdi un asinsvadu sistēmu. Šā hormona trūkums vairākumam sieviešu rada nepatīkamas sajūtas un problēmas menopauzē, tāpēc estrogēna līmeņa atjaunošana ar hormonu aizvietojošo terapiju jeb HAT būtiski uzlabo pašsajūtu. Zūd karstuma viļņi, svīšana, bezmiegs, garastāvokļa maiņa, arī nogurums, depresija, arteriālā asinsspiediena svārstības, samazinās kalcija zudums kaulos. Tāpat pierādīts, ka sarūk miokarda infarkta un smadzeņu insulta gadījumu skaits starp sievietēm, kuras lieto estrogēnus. Labā ziņa ir tā, ka HAT efektivitāte pierādīta aptuveni 90% gadījumu.

PREMENOPAUZES PAZĪMES

  • diskomforta sajūta krūšu dziedzeros
  • garastāvokļa maiņa, pat depresīvs noskaņojums
  • maksts sausums
  • pēkšņas galvassāpes
  • pastiprinātas atmiņas un koncentrēšanās problēmas
  • karstuma viļņi
  • svara pieaugums
  • samazināts libido
  • miega traucējumi

Visu rakstu lasiet žurnāla ''36,6 C'' 24. maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
13.09.2021.

Kājas pirkstu deformācijas profilakse

news-img
10.09.2021.

Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?

news-img
10.09.2021.

Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!

news-img
09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

news-img
09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

news-img
09.09.2021.

Vai prettrauksmes medikamenti ir saistāmi ar demenci?

news-img
08.09.2021.

Botulīna potenciāls un iespējas

news-img
07.09.2021.

Plaušu karsonis. Ko darīt?

news-img
07.09.2021.

Cik daudz joda katru dienu jāuzņem?

news-img
06.09.2021.

Vasaras nelāgā ietekme uz sejas ādu

Visas ziņas