news-img

Publicēšanas datums: 26.02.2020.

Pigmentārās sistēmas streiks

Gadiem ejot, sejā iegulst ne tikai krunciņas, uz ādas var parādīties arī pigmentācijas plankumi. Mūsdienās dermatoloģija ar to spēj cīnīties, tomēr šī anti-aging metode ne vienmēr sniedz simtprocentīgu garantiju, turklāt darbojas tikai ar nosacījumiem — tev jāievēro dermatologa ieteikumi, lai pigmentācija neatjaunotos, ja izdevies to likvidēt pilnībā.

Saule + hormoni
Pigmentāciju var izraisīt dažādi iemesli, visbiežākā vaininiece ir saule, un šajā gadījumā ir skaidrs, ka saulē pavadīto stundu limits, nelietojot aizsarglīdzekļus, ir sasniegts. Pigmentācijas plankumu veidošanos var veicināt hormonāls disbalanss, hormonālās kontracepcijas lietošana, pat antibiotikas un medikamenti, kas paredzēti asinsspiediena samazināšanai. Pēdējo gadu pētījumi liecina, ka sejas ādas dispigmentāciju veicina un uztur redzamā gaisma — zilā un violetā. Tā sastopama arī mūsu ikdienā lietoto ekrānu — datoru un mobilo telefonu — starojumā.

Parasti pigmentācija izveidojas tur, kur āda bijusi ievainota, — saulē apdegusi, saskrāpēta, arī pinņu atstātu un operācijas rētu vietās var izveidoties pigmentācija.

Principā pigmenta plankumi liecina par to, ka ādas pigmentārā sistēma, kas atbild par normāla, vienmērīga iedeguma veidošanos, sāk streikot, un āda par to signalizē ar tumšākas krāsas plankumiem, jo kādu konkrētu vietu uz ādas cenšas pasargāt vairāk.

Līdzeklis numur viens
Svarīgākais līdzeklis, kam jābūt katras sievietes kosmētikas plauktiņā, ja viņu piemeklējusi pigmentācija, ir saules aizsargkrēms ar maksimālo aizsardzības faktoru SPF 50+. Turklāt tas jālieto ne tikai saulainās vasaras dienās, dodoties uz pludmali. Šim krēmam jākļūst par sabiedroto, sākot no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim, vasarā — arī mākoņainās dienās, tāpēc ka ultravioletais starojums, kas gaidīt gaida, kad varēs izkļūt cauri ādas aizsargbarjerai un turpināt veikt savus posta darbus, ir spējīgs nonākt uz zemes arī cauri mākoņiem. Tiek uzskatīts, ka pietiek ar desmit minūtēm, lai ādai tiktu nodarīts kaitējums.

Turklāt, arī atrodoties telpās, jārūpējas par ādas aizsardzību, jo katru dienu veramies zilajos ekrānos — televizorā, datorā, planšetē, telefonā, un tādējādi tiek stimulēti sejas ādas melanocīti. Šī iemesla dēļ pēdējos gados dienas krēmiem pievieno aizsardzību pret ultravioleto starojumu un pret redzamo gaismu.

Kompleksa ārstēšana
Arī tad, ja pieņemsi lēmumu uzsākt cīņu ar pigmentāciju, saules aizsargkrēmam ar maksimālo aizsardzības faktoru allaž jābūt uzklātam, pretējā gadījumā lielās pūlēs iegūtais efekts pamazām sāks izplēnēt, tiklīdz ādai pieskarsies saules stari. Ādas atjaunošana pēc pigmentācijas parādīšanās ir komplekss pasākums, un tas nozīmē ne vien dermatologa un kosmetologa darbu, bet arī to, ka pati uzņemsies atbildību un lietosi līdzekļus, ko tev būs ieteicis speciālists, — jau minēto aizsargkrēmu, augu valsts preparātus un C vitamīnu, kas bloķē jaunu pigmentu veidošanos un palīdz aizsargāt šūnas.

Pigmentācijas plankumu apkarošanā ir svarīgi trīs posmi — novērst to izsaucēju, mazināt jau esošo pigmentāciju, neļaut tai atjaunoties. 

Ķīmiskais pīlings
Ja pigmentācija ir virspusēja un to nav izraisījis hormonāls disbalanss vai medikamentu lietošana, pastāv iespēja, ka cīņā ar to kosmetologs būs pietiekami labs sabiedrotais, jo kosmetologa arsenālā ir ķīmiskie pīlingi, kas ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem cīņā ar pigmentāciju. Tomēr jāteic, ka ar ķīmiskajiem pīlingiem strādā arī dermatologi, turklāt viņu rīcībā ir tā saucamie dziļie pīlingi. Šajā procedūrā izmanto dažādas skābes — pamatā AHA jeb alfahidroksiskābes, piemēram, pienskābi, vīnogskābi, mandeļskābi, fitīnskābi, ferulskābi, olīvskābi, glikolskābi. Tiek izmantota arī BHA jeb betahidroksiskābe, kas ir salicilskābe. Mūsdienās ķīmiskie pīlingi ir kombinēti — tajos ir vairāku skābju maisījums, kas ir labi, tāpēc ka skābes bieži viena otru papildina, jo katrai skābei ir savas funkcijas.

Pīlinga uzdevums ir uzirdināt ādu, nolobīt atmirušās šūnas, stimulēt šūnu atjaunošanos un sagatavot ādu lāzerprocedūrām un injekcijām, ja tādas iekļautas ārstēšanas plānā. 

Lāzerterapijas kurss
Lielākoties papildus ķīmiskajam pīlingam iesaka arī lāzerterapiju. Mūsdienās ādas ārstēšanai pieejami visdažādākie lāzeri, un tikai speciālists var pieņemt lēmumu, kāds lāzers izmantojams katrā konkrētā gadījumā.

PĀRBAUDI, VAI NAV ĻAUNDABĪGS!
Ir diezgan daudz cilvēku, kurus nesatrauc nedaudz tumšāki pleķīši uz ādas, tomēr, ja nevēlies veltīt laiku un naudu, cenšoties atbrīvoties no jau esošajiem pigmentācijas plankumiem, ieteicams gādāt un pasargāt ādu, lai neveidotos jauni plankumi. Jebkurā gadījumā, pamanot uz ādas pigmentāciju, ieteicams doties pie dermatologa, lai pārliecinātos, vai jaunais ādas veidojums ir labdabīgs (lielākajā daļā gadījumu tā noteikti būs), jo vērts paturēt prātā, ka ļaundabīgas ādas saslimšanas sākotnēji mēdz izskatīties kā pigmentācija. Tādās reizēs rīcības plāns būs atšķirīgs. Ja pigmentācija ir labdabīga un nevēlēsies to likvidēt, ārsts ieteiks līdzekļus, kas bloķēs jaunu pigmentācijas plankumu veidošanos un gaišinās ādu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Una'' 2020. gada februāra izdevumā. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, dermatoveneroloģe Linda Kapteine-Veita. 

Saistītas ziņas

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
25.07.2023.

''DuoGlide MonaLisa Touch®'' - jaunākais un efektīvākais risinājums estētiskajā ginekoloģijā

news-img
18.07.2023.

Karboksiterapija - atjaunotai ādai un pret sāpēm

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
31.05.2023.

Laikam ir nozīme: pārbaudi krūšu veselību!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
17.05.2023.

Mamogrāfija: neaizstājams krūšu izmeklējums

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
13.04.2023.

Unikālas iespējas grūtnieču ultrasonogrāfijā

Visas ziņas