news-img

Publicēšanas datums: 06.04.2020.

Vīnogu ķekari uz kājām

Bumbuļi, ķekari, čemuri, mezgli… Tautā lieto dažādus apzīmējumus, bet būtībā tie visi apzīmē vienu – varikozas virspusējās vēnas. Visbiežāk šādi vēnu veidojumi rodas uz apakšstilbiem zem ceļiem, bet tādi var būt arī cirkšņos un citviet.

Mūžīgais gravitācijas spēks
Artērijas ir kā ūdensvads, kas pievada kājām ar skābekli bagātās asinis un nodrošina audu barošanu un funkciju, savukārt vēnas izlietotās asinis transportē atpakaļ uz sirdi un plaušām, kur tās atkal uzņem skābekli. Artērijas ir tievas, izlocītas, un sirds tajās ar lielu spiedienu un spēcīgu plūsmu pumpē asinis, bet vēnās nav pumpja, tajās asinis plūst lēni, bez spiediena, un, ja ir kaut mazākais šķērslītis, sistēma sāk aizdambēties un rodas problēmas.

Vienīgais, kas palīdz asinīm pa vēnām tikt uz augšu, ir apakšstilbu muskuļi, kas kustoties vēnas masē, sirds piesūcošā darbība (tā kā vakuums sūc asinis uz augšu) un diafragmālā jeb vēdera elpošana. Bet – te ir vēl kāda nianse… Apmēram ik pēc desmit centimetriem vēnās atrodas vārstuļi, kas palīdz plūst asinīm virzienā uz sirdi un neļauj tām ritēt atpakaļ. Ja vārstuļi sabojājas, gravitācijas spēka ietekmē asinis sāk plūst lejup. Līdz ar to palielinās telpa, kur asinīm palikt, un tas notiek uz asinsvadu diametra rēķina, proti, – vēna sāk izplesties, palielināties, izlocīties. Un tā rodas ķekariņi, ko tu pamani uz kājām.

Vispār ir divu veidu vēnas – dziļās un virspusējās.

Dziļās vēnas mēs ārēji neredzam, bet tās ir galvenās, jo nodrošina apmēram 85 procentu asiņu atplūdi no kājām. Ja dziļās vēnas ir slimas, ārēji var redzēt tūsku, izmaiņas ādā, čūlas, bet ne varikozi jeb mezglus.

Virspusējās vēnas ir tās vēnas, ko mēs daļēji redzam zem ādas, un to bojājumi ārēji izpaužas kā vēnu varikoze, tātad – mezgliņi. Ir divas galvenās virspusējās vēnas – garā un īsā jeb stumbra vēna. Ja šajās vēnās vārstuļi nestrādā pareizi, tad šo vēnu zaros paaugstinās venozais asins spiediens un vēnas uzpūšas kā baloni, ko medicīniski sauc par varikozi, bet tautā – par mezgliem un ķekariem. Ja uz kājām redzami mezgli virspusējās vēnās, visbiežāk ir tā, ka tavas dziļās vēnas joprojām ir veselas. Protams, var būt arī kombinēta dziļo un virspusējo vēnu mazspēja, kad ir abu tipu vēnu bojājumi, bet tad tu sūdzētos ne tikai par vēnu ķekariem uz kājām, bet arī par tūsku.

Lielākoties šī vaina skar sievietes vecumā no 40 līdz 50 gadiem, taču manai jaunākajai pacientei ar vēnu mezgliem bija vien 12 gadu. Protams, ar gadiem varikozo vēnu iespējamība tikai palielinās.

Vai ārstēt?
Vēnu problēmas iedala pēc tā dēvētās C skalas, kur ķekariņi atbilst C2 stadijai. Ko ar tiem iesākt, tu domā…

Virspusējo vēnu venozie bumbuļi paši par sevi nav bīstami, tie nav arī sāpīgi, taču – gaužām nepievilcīgi. Kādreiz šādu mezglu var nedaudz sajust, ja āda ap to ir pārstiepta – tad ir neliela niezēšana, kņudoņa. Tāpēc uz jautājumu – cik ilgi ar ķekariņiem uz kājām var dzīvot – striktas atbildes nav. Tomēr jāņem vērā, ka ar laiku šajos mezgliņos var attīstīties tromboflobīts – asinis šajā tīklojumā cirkulē sliktāk, sarecē, pievienojas iekaisums, mezgli kļūst sāpīgi, sarkani. Tā notiek, ja mezglu vietu, piemēram, kaut kur atsit. Tiesa, arī tas pats par sevi nav bīstami, taču – nepatīkami gan.

Zobārsts taču tevi aicina saplombēt jau mazu caurumiņu, viņš nesaka: ''Ai, tas jau vēl nekas, nāciet pēc trim gadiem, kad caurums jau būs kārtīgs un varēs arī nervu patīrīt!'' Ar vēnām ir gluži tāpat – jo savlaicīgāk sāksi ko darīt lietas labā, jo ārstēšana būs saudzīgāka. Nav arī tā – jo mezglaināks ķekars, jo bīstamāk. Situācijas var būt ļoti dažādas, un ne vienmēr vizuālais izskats korelē ar bīstamību. Citreiz pacients atnāk ar vēnām izmērā teju kā durvju kliņķis, bet viņš saka: ''Dakter, man nekas netraucē!'' Izrādās, sieva likusi atnākt. Izskats viņu neuztrauc, kājas nav smagas – taču arī tādas vēnas, protams, vajag ārstēt.

Faktiski pie flebologa vai asinsvadu ķirurga noteikti ir jāvēršas tad, ja sāc savas kājas nepatīkami just, jo veselai ķermeņa daļai nav jāsāp. Turklāt atceries, ka vizuāli nevainojama kāja arī jau var būt ar slimām vēnām – šādas kājas izmeklējot sonogrāfiski, reizēm redzu, ka vēnai ir reflukss jeb nepareiza asins attece.

Iespējas, kā ārstēt
Būtībā ķekariņu un arī ielaistāku vēnu vainu stadiju gadījumā tā vienmēr būs operācija, kuras uzdevums – likvidēt nepareizu asiņu plūsmu. Jebkurā gadījumā tā būs invazīva ārstēšana, jo, piemēram, arī skleroterapijas injekcija ir invazīva metode.

Šobrīd Latvijā joprojām tiek veiktas gan visai veclaicīgas, gan ļoti modernas vēnu operācijas.

 • Klasiskā vēnu operācija jeb flebektomija
  Tās laikā veic nelielu iegriezumu cirksnī, iegriezumu pie potītes, ievada zondi un izvelk slimo stumbra vēnu visā garumā ārā. Kvalitatīvi izdarīta, šī operācija ir ar labiem rezultātiem, tāpēc, ja kādu apstākļu dēļ nav iespējams veikt endovenozu operāciju, piemēram, ar lāzeru, tad, protams, labāk vajag veikt klasisko operāciju, nekā nedarīt neko un dzīvot ar slimām vēnām.
 • Termiskās ir lāzeroperācija, radiofrekvence, tvaika ablācija un – visjaunākā metode – mikroviļņu ablācija. Viena no populārākajām termiskajām metodēm ir endovenozā ablācija – slimo vēnu nevelk ārā, bet no iekšpuses aizkausē ciet, šobrīd vispopulārāk to ir darīt ar lāzeru. 
 • Netermiskās – putu skleroterapija un vēnu aizlīmēšana ar līmi.

 

KO TU VARI DARĪT SAVU VĒNU LABĀ?

 • Valkā kompresijas zeķes. Sevišķi, ja ir stāvošs darbs – tās pasargā no pietūkuma, arī no pigmentācijas, jo tā bieži veidojas nevis slimu vēnu, bet tūskas dēļ. Grūtniecības laikā gan zeķes jāvalkā tikai tad, ja ir tūska, citādi ne.
 • Vingrini ikru muskuļus. Kā jau teicu, tie palīdz pumpēt asinis pa vēnām uz augšu. Kā darīt? Izstiep kāju, nostiep un atliec purngalu – atkārto pēc iespējas biežāk. Arī stāvot kājās, pamīšus vari pamīņāties uz pirkstgaliem un pilnas pēdas.
 • Pacel un atpūtini kājas gaisā. Arī tas palīdz asinīm atplūst.
 • Lieto urīndzenošās zāles – tās noderēs mazkustīgiem cilvēkiem gados ar sapampušām kājām, jo, izvadot no organisma šķidrumu, arī tūska kājās mazināsies.
 • Dozē slodzi! Neizvēlies sporta veidu, kurā ir liela pārslodze un izteikti jāsasprindzina vēderprese – piemēram, tenisu, svaru celšanu. Citādi pieaug intraabdominālais jeb vēdera spiediens, kas, līdzīgi kā grūtniecības laikā, saspiež iegurņa vēnas un dzen asinis iekšā kājās.
 • Lieto venozo atteci uzlabojošos jeb flebotropos medikamentus. Tādi ir, piemēram, bezrecepšu medikamenti Detralex, Ginko Fort, Venoruton, Flebodia – tie veidoti uz augu bāzes un satur ginka koka, kastaņu, vīnogu un apelsīnu sēkliņu ekstraktus. Parasti jālieto pa 2 tabletēm dienā vismaz 2 mēnešus. Ir pētījumi, ka Detralex var dzert līdz pat gadam. Ja plāno braukt ekskursijā, zini, ka daudz sēdēsi, sāc lietot zāles vismaz nedēļu iepriekš.
 • Laiku pa laikam izej limfodrenāžas masāžas kursu. Vēnām tas patīk.
 • Izvairies no vakuummasāžas. Kāpēc? Sīkās vēniņas tā tiek uzsūktas vēl lielākas! Man ir bijušas tādas pacientes, kam pēc vakuuma procedūrām visas kājas zilas.
 • Nestreso: zils nenozīmē – slims! Redzamas vēnas zem ādas vēl nenozīmē, ka tās ir slimas – kalsnām, bālā tipa sievietēm ar plānu ādu bieži redzams viss vēnu zīmējums. Tad var likvidēt kādu no vēnām, kas ļoti krīt acīs.

Žurnālā ''Santa'' konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Dermatoloģijas klīnika'', ''Baltijas Vēnu klīnika'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' flebologs, asinsvadu ķirurgs Dr. Ints Ūdris.

Visu rakstu variet lasīt šeit>>>

Saistītas ziņas

news-img
16.04.2024.

Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
25.07.2023.

''DuoGlide MonaLisa Touch®'' - jaunākais un efektīvākais risinājums estētiskajā ginekoloģijā

news-img
18.07.2023.

Karboksiterapija - atjaunotai ādai un pret sāpēm

news-img
31.05.2023.

Laikam ir nozīme: pārbaudi krūšu veselību!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
17.05.2023.

Mamogrāfija: neaizstājams krūšu izmeklējums

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
13.04.2023.

Unikālas iespējas grūtnieču ultrasonogrāfijā

Visas ziņas