news-img

Publicēšanas datums: 04.10.2021.

Mamogrāfija: viens izmeklējums var glābt tavu dzīvību!

Mamogrāfija ir piena dziedzeru rentgenizmeklējums vairākās pozīcijās. Tā ļauj krūtīs diagnosticēt audzējus, kad tie vēl ir nelieli, nav sataustāmi un ir relatīvi viegli ārstējami.

Medicīnas iestādēs, kurās ir jaunākās iekārtas, veic mamogrāfiju ar tomosintēzi. Ar šo metodi var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim, redzēt struktūras katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no trim pusēm.

Šis izmeklējums sievietei ir pilnīgi nesāpīgs, jo pārbaudi veic ar kustīgām lāpstiņām, kas pielāgojas krūts formai. Iekārta pati fiksē spēku, ar kādu nepieciešams saspiest lāpstiņas atbilstoši sievietes auguma fizioloģiskajām īpatnībām, kā arī automātiski tiek piemeklēts krūšu izmeklējuma laukums, to pietuvinot krūškurvim. Tiek ietverts viss dziedzeris līdz pat krūtsgalam. Pateicoties īsajam izmeklējuma laikam, ir mazāka apstarojuma deva.

Tomosintēze ir īpaši piemērota, lai agrīni diagnosticētu kādas problēmas krūtīs ar blīvu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdz šim mamogrāfijas iespējas šādos gadījumos bija diezgan ierobežotas, sievietēm papildus bija jāveic ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse. Diagnozes precizēšanai gan ārsti arvien biežāk iesaka veikt arī ultrasonogrāfiju, jo mazos veidojumus, kam vēl nav tipisku vēža pazīmju, vai labdabīgus veidojumus ultrasonogrāfijas iekārtas diferencē labāk. Savukārt visus mikrokalcinātus un sākotnējus vēžus ar tipiskām pazīmēm – retrakciju, kalcinātiem – labāk var atklāt ar magnētisko rezonansi.

Ņem vērā Ja esi saņēmusi valsts skrīninga programmas uzaicinājumu veikt krūšu dziedzeru pārbaudi, mamogrāfija ir bez maksas.

Visu rakstu ar ''Veselības centrs 4'' radioloģes diagnostes Sandras Lapuķes skaidrojumu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2021. gada oktobra numurā.

Saistītas ziņas

news-img
01.12.2021.

Imunoloģe Tatjana Ļiņova: ar balsta vakcīnu saistītās blakusparādības ir individuālas

news-img
25.11.2021.

Regulāras profilakses vizītes - svarīgas nopietnu veselības problēmu novēršanā

news-img
29.11.2021.

Zane Rēvalde ''Porsche'' kustības SHIFT dalībniece: ''Izcilu Latvijas sieviešu portreti un iedvesmas vārdi''

news-img
30.11.2021.

Vai nosirmošanu var aizkavēt? Konsultē trihologs

news-img
26.11.2021.

Neveselīgie miega un uztura paradumi ietekmē kopējo veselību un labsajūtu

news-img
25.11.2021.

Skaista - svētkos un vienmēr

news-img
22.11.2021.

Maska atstāj pēdas sejā: ko darīt?

news-img
12.11.2021.

Cukura diabēts un Covid-19: skaidro endokrinologs

news-img
05.11.2021.

Covid-19: izslimots, bet ieildzis: ārsta komentārs

news-img
16.11.2021.

Vai ziemas peldes ir veselīgas visiem?

Visas ziņas