news-img

Publicēšanas datums: 04.10.2021.

Mamogrāfija: viens izmeklējums var glābt tavu dzīvību!

Mamogrāfija ir piena dziedzeru rentgenizmeklējums vairākās pozīcijās. Tā ļauj krūtīs diagnosticēt audzējus, kad tie vēl ir nelieli, nav sataustāmi un ir relatīvi viegli ārstējami.

Medicīnas iestādēs, kurās ir jaunākās iekārtas, veic mamogrāfiju ar tomosintēzi. Ar šo metodi var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim, redzēt struktūras katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no trim pusēm.

Šis izmeklējums sievietei ir pilnīgi nesāpīgs, jo pārbaudi veic ar kustīgām lāpstiņām, kas pielāgojas krūts formai. Iekārta pati fiksē spēku, ar kādu nepieciešams saspiest lāpstiņas atbilstoši sievietes auguma fizioloģiskajām īpatnībām, kā arī automātiski tiek piemeklēts krūšu izmeklējuma laukums, to pietuvinot krūškurvim. Tiek ietverts viss dziedzeris līdz pat krūtsgalam. Pateicoties īsajam izmeklējuma laikam, ir mazāka apstarojuma deva.

Tomosintēze ir īpaši piemērota, lai agrīni diagnosticētu kādas problēmas krūtīs ar blīvu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdz šim mamogrāfijas iespējas šādos gadījumos bija diezgan ierobežotas, sievietēm papildus bija jāveic ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse. Diagnozes precizēšanai gan ārsti arvien biežāk iesaka veikt arī ultrasonogrāfiju, jo mazos veidojumus, kam vēl nav tipisku vēža pazīmju, vai labdabīgus veidojumus ultrasonogrāfijas iekārtas diferencē labāk. Savukārt visus mikrokalcinātus un sākotnējus vēžus ar tipiskām pazīmēm – retrakciju, kalcinātiem – labāk var atklāt ar magnētisko rezonansi.

Ņem vērā Ja esi saņēmusi valsts skrīninga programmas uzaicinājumu veikt krūšu dziedzeru pārbaudi, mamogrāfija ir bez maksas.

Visu rakstu ar ''Veselības centrs 4'' radioloģes diagnostes Sandras Lapuķes skaidrojumu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2021. gada oktobra numurā.

Saistītas ziņas

news-img
01.08.2022.

Ieplānojiet ginekologa apmeklējumu vismaz reizi gadā!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

Sirds veselības pārbaudes - vēlamas ne tikai senioru vecumā

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
15.06.2022.

Migrēna un tās komplikācijas

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

Visas ziņas